How does the body speak? a lacanian approach to psychosomatization
Beden nasıl konuşur? psikosomatizasyona lacanyen bir yaklaşım
- Tez No: 834312
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Psikosomatizasyon psikolojik kökenli fiziksel belirtilerin ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Bu çalışmanın amacı psikosomatik semptom ve öznenin semptoma ilişkin söylemi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla bir üniversitenin klinik psikoloji programına bağlı bir eğitim kliniğine bayılma nöbeti semptomu ile başvuran bir kadının çeşitli psikoterapi seansları üzerinde ayrıntılı bir inceleme yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında 10 seans, Lacanyen Söylem Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular dört ana tema altında incelenmiştir: Hastanın söylemindeki semptom, Semptomun başlangıcına denk gelen olaylar, Semptoma eşlik eden tekrarlayan ifadeler ve Süreç sırasında hastanın söylemindeki değişiklikler. Bu bağlamda semptomun başlangıcına denk gelen tetikleyici olaylar, semptomun oluşumu ve semptomun hastanın söylemindeki rolü dikkate alınarak bulgular üç farklı başlık altında tartışılmıştır. Bedensel semptom göz önüne alındığında, bayılma nöbeti, özellikle hastanın sembolik pozisyonundaki değişiklik sonrasında ön plana çıkıyor gibi görünmektedir. Başka ve küçük başkalarla olan ilişkiler bağlamında, özellikle Başka'nın bakışındaki yokluk ve simgesel konumlanmadaki zorluk karşısında, semptomun özne açısından bir noktalama işlevi olarak ortaya çıktığı düşünülmüştür. Eksikliğin suçlama olarak algılandığı ilişkilerde semptom, Başka'ya yönelen bir suçlama işlevine sahip görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Pyschosomatization refers to the manifestation of physical symptoms with psychological origins. The aim of this study is to explore the relationship between the psychosomatic symptom and the discourse of the subject regarding the symptom. For this purpose, a detailed examination will be conducted on various psychotherapy sessions of a woman who sought treatment for fainting seizures in an educational clinic affiliated with clinical psychology program of a university. For the scope of this study, 10 sessions were analyzed using the Lacanian Discourse Analysis. The findings were examined under four main themes: The symptom in the discourse of the patient, Incidents coinciding with the symptom onset, Repetitive expressions associated with the symptom and Changes in the discourse of the patient during the process. In this context, the findings were discussed under three different headings, considering triggering events coinciding with the onset of the symptom, the formation of the symptom, and its role in the discourse of the patient. When considering the bodily symptom, the fainting seizure examined here seemed to come to the forefront, especially after a change in the symbolic position of the patient. In the context of relationships with the Other and others, the symptom appeared to serve as a punctuating function for the subject, particularly in the face of the difficulty regarding the absence in the gaze of the Other and her symbolic positioning. In relationships where the lack is perceived as an accusation, the symptom seems to take on the role of attributing blame to the Other.