أحكام شهادة غير المسلم في مسائل الأحوال الشخصية (دراسة فقهية معاصرة.
Müslüman olmayan kişilerin bireyle ilgili konularda şahitliğinin hükmü (Çağdaş fıkhi araştırma) / The testimony of a non-Muslim against a Muslim in Islamic jurisprudence (Sample marriage contract certificate)
- Tez No: 834311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Evlenme, dini vecibelerin en önde gelen şartlarından biridir. Cenâb-ı Hak, nikâh akdinin büyük öneminden dolayı, nikâh akdi için bazı şartlar koymuş, nikâh akdi olmazsa evlilik yapılamaz ve bu şartların en önemlilerinden biri de şahitliktir. Bu araştırma, nikâh akdinde gayrimüslim şahidin şahitliği konusuna İslam hukukunun bakış açısını ve bunu destekleyen ve karşı çıkan en belirgin mezhepleri tanımlamakla birlikte, destekleyenlerin veya karşı çıkanların delillerini araştırıp bu konuyla ilgili diğer hükümleri belirtmekle birlikte ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu konuda fıkıhçıların söylemleri okunarak, tümevarım yöntemi esas alınıp, bu söylemlerin analizi yoluyla analitik yaklaşıma dayanılmıştır. Fıkıhçıların her biri kendi mezhebine göre ele aldığı en önemli konular olarak, evlilik akdinde kabul edilmesi konusuna ilişkin genel görüşlerinin belirlenmesi ve şahitte bulunması gereken şart ve koşulları formüle ederken dayandıkları görüş ve delilleri analiz etmek tartışılmıştır. Sonra da evlilik akdinde gayrimüslimlerin şahitliği olan araştırma konusu ile ilgili görüş ve iddiaları yansıtarak genel hayatta geçerli olacak bir sonuca varılmıştır.Araştırma sonucunda, kişilerin haklarının korunması, ihtilafların ortaya çıkmadan önlenmesi ve meydana gelmesi halinde ortadan kaldırılmasının, düşerse yükseltmek, İslam fıkhında şahitliğin en önemli gayesi olup, şahitlik konusunda kısmi bir titizlik gösterildiğinde bu maksatları hatırlamak gerekir. Fıkıhçıların çoğunluğu, nikâh akdinde şahitliğin Müslümanın görevlerinden biri olduğu görüşündedir. Prensip olarak Müslüman evlilik akdinde bir gayrimüslimin şahitliği kabul edilmez, ancak şartlı olarak şahitliğinin kabul edilebileceği durumlar vardır. Gayrimüslimlerin şahitliklerini birileri için kabul etme konusuna gelince, araştırma bunu ele almış ve diğer gayrimüslimler aleyhine onların şahitliklerini mutlak suretle kabul etmek ile her milletin kendi milletine has şahitliklerini kabul edip diğerleri arasında ayrım yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Marriage is one of the most prominent requirements of legal duties, and because of its great importance, God Almighty has imposed certain conditions for the marriage contract, without which it cannot take place, and among the most important of these conditions is testimony, and accordingly this study aimed to clarify the position of Islamic jurisprudence on the issue of testimony in the marriage contract by the witness The non-Muslim, as well as identifying the most prominent sects supporting and opposing this, along with indicating the evidence for that support or rejection, and other rulings pertaining to this subject. Reliance was made on the inductive approach, where the sayings of the jurists on this subject were extrapolated, and the analytical approach through the analysis of those sayings - as the most prominent things dealt with by the jurists were discussed, each according to his doctrine, in determining their general view on the subject of attestation in the marriage contract and analyzing the opinions and arguments that they relied on in their Formulating the terms and conditions that must be available in the witness, and then reflecting the opinions and arguments on the subject of the research, which is the testimony of a non-Muslim in the marriage contract in order to reach a conclusion that can be used in public life.The study concluded that preserving people's rights, preventing disputes before they occur, and resolving them if they occur, are the most important purposes of testimony in Islamic jurisprudence. In principle, the testimony of a non-Muslim is not accepted against a Muslim, but there are cases where his testimony can be accepted with conditions.