Kurum yöneticilerinin ve beyaz yakalıların hizmet içi eğitime ilişkin görüşleri
Opinions of organizational managers and white-collar people on in-service training
  1. Tez No: 834320
  2. Yazar: IŞIL YÜKRÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın amacı, kurum yöneticilerinin ve beyaz yakalıların hizmet içi eğitimlere yönelik görüşlerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Katılımcıların hizmet içi eğitim etkinliklerine dair değerlendirilmelerine ve bu etkinlikler sırasında ortaya koydukları sorunlara başvurarak hizmet içi eğitimlerin iyileştirilmesi için çözüm önerilerinin ortaya konmasını amaçlamaktadır. Hizmet içi eğitimler ile çalışanların sorumlu oldukları işlerinde daha yetkin ve başarılı oldukları hedeflenmektedir. Kurumların sağladığı hizmet içi öğretim modelleri ile birlikte kurumların da çalışanlardan bekledikleri stratejik hedeflerin de değiştiği görülmektedir. Bu değişimle birlikte daha hızlı ve daha verimli öğrenme modellerinin kapsanması amaçlanmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı gereği nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma, farklı sektörlerde çalışan kurum yöneticileri ve beyaz yakalılardan oluşmaktadır. Nitel araştırmalardan biri olan temel nitel desen ile yapılan çalışmada 10 beyaz yakalı ve 10 kurum yöneticisi ile bire bir görüşme yöntemi ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi ile sağlanmıştır. İçerik analizi ile ortaya çıkan kodlar, kategoriler ve temalar aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen görüşler hem katılımcıların görüş birliği hem de ilgili alan yazın ile birlikte çoğunlukla uyumlu bulunsa da farklılaştıkları noktalar da incelenmiştir. Hizmet içi eğitimlere ilişkin görüşler kapsamındaki bulgulardan yola çıkılarak hizmet içi eğitim programlarının iyileştirilmesine ve nasıl tasarlanmasının gerektiğine yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışmanın, hizmet içi eğitim veren kurumların hem yöneticiler açısında hem de beyaz yakalılar açısından beklentilerin bilinmesi, gerekli iyileştirmelerin yapılması, gelişmelere ayak uydurabilmesi ve sıkıntıların giderilmesi adına kurumlara, beyaz yakalılara ve kurum yöneticilerine katkı sağlayacağı konusu önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to comparatively examine the views of organizational managers and white-collar workers on in-service trainings. It aims to suggest solutions for the improvement of in-service trainings by referring to the participants' evaluations of in-service training activities and the problems they reveal during these activities. In-service trainings aim to make employees more competent and successful in their jobs. Along with the in-service training models provided by organizations, it is seen that the strategic goals that organizations expect from their employees have also changed. With this change, it has started to be aimed to cover faster and more efficient learning models. Qualitative research design was used for the purpose of the study. The study consists of corporate managers and white-collar employees working in different sectors. In the study, which was conducted with the basic qualitative design, which is one of the qualitative researches, data were collected through one-on-one interviews with 10 white-collar workers and 10 managers of organizations. The data obtained were analyzed through content analysis, which is a qualitative research method. The codes that emerged through content analysis were obtained through categories and themes. Although the opinions obtained were found to be mostly compatible with both the consensus of the participants and the relevant literature, the points where they differed were also examined. Based on the findings within the scope of the opinions on in-service trainings, suggestions were presented for the improvement of in-service training programs and how they should be designed. It is thought that the study will contribute to the institutions, white-collar workers and managers of the institutions that provide in-service training in order to know the expectations of both managers and white-collar workers, to make the necessary improvements, to keep up with the developments and to eliminate the problems.