Characterization of glazes of the 11-14th-century potsherds and tiles from Comana Pontica in Tokat, Turkey
Türkiye Tokat'taki Komana Pontika'da bulunan 11-14. yüzyıl seramik ve çini parçalarının sırlarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 834321
  2. Yazar: CANBERK ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS, DOÇ. DR. GÜLSU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin Tokat ilindeki Komana Pontika antik kentinde 2011-2012 kazı sezonlarında 11-14. yüzyıl Selçuklu-Danişmendli tabakalarından çıkarılmış olan 71 çanak çömlek parçası ve 2 adet çini örneğinin sırları; Fourier-Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) Spektroskopisi, X-Işını Floresan (XRF) Spektrometrisi, X-Işını Toz Kırınımı (XRD) Spektroskopisi, Raman Spektroskopisi gibi çeşitli analitik yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Amaç, sır bileşenlerinin ve renklendiricilerinin bileşimini ve sırların üretim teknolojilerini tüm bu yöntemlerle bulmak, sırlı seramiklerin Raman spektrumları sayesinde hesaplanan polimerleşme endeksleri (Ip) ve FTIR spektrumlarındaki Si-O gerilme titreşimlerinin maksimum zirvelerinin dalga sayılarının konumları aracılığıyla hesaplanan tahmini pişirilme sıcaklıklarını ortaya çıkarmak ve sırların XRF Spektrometrisi sayesinde açığa çıkarılan oksit içeriklerinin yüzdeleri ve Raman spektrumlarının şekilleri yardımıyla örnekleri karakterize etmektir. Ayrıca bu XRF oksit verileri iki değişkenli ve üçlü grafiklerde gösterilmiş, daha sonra da literatür değerleriyle karşılaştırılarak bu çanak çömlek ve çini örneklerinin sırlarında kullanılan malzemelerin içeriklerinin kendi dönemlerinin özelliklerini yansıtıp yansıtmadıklarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, glazes of 71 potsherd and 2 tile samples, which were collected from pottery collections during 2011-2012 excavation seasons from the 11-14th-century Seljukid-Danishmendids' layers in the ancient city Comana Pontica in Tokat, Turkey, are characterized by using various analytical methods like Fourier-Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy, X-Ray Fluorescence (XRF) Spectrometry, X-Ray Powder Diffraction (XRD) Spectroscopy and Raman Spectroscopy. The aim is to find the composition of glaze components and colorants as well as production technologies of the glazes by all these methods, to reveal the estimated firing temperatures of the glazed ceramics calculated by their polymerization indices (Ip) through Raman and by wavenumber positions of their maximum peaks of Si-O stretching vibration through FTIR spectra, and to characterize the samples with the help of the Raman spectra shapes together with the percentages of the oxide contents of the glazes by XRF Spectrometry. Moreover, these XRF oxide data are shown in bivariate and ternary plots, and then compared with the literature data in order to display whether the contents of materials used in the glazes of pottery and tile samples represent the characteristics of their period or not.