Spina bifidalı çocuklarda fizyoterapi tekniklerinin kombinasyonun inkontinans, konstipasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of combination of physiotherapy techniques on incontinence, constipation and quality of life in children with spina bifida
  1. Tez No: 834356
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR AYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Spina Bifida (SB)'li çocuklara uygulanan fizyoterapi teknikleri ve Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu'nun (TENS) inkontinans ve konstipasyon durumlarına, semptomlarına ve yaşam kalitelerine olan etkilerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 5-15 yaş arası 28 SB'li çocuk dahil edilmiştir. Bu olgulardan Grup 1'e (n=14) manuel fizyoterapi teknikleri uygulanarak bireye uygun diyet program verilmiştir. Grup 2'ye (n=14) ise, Grup 1'e yapılan müdahalelerin dışında TENS yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası her iki grupta da Üriner İnkontinanslı Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (PIN-Q), İşeme Bozuklukları Semptom Skoru (DVSS), Fekal İnkontinans Ciddiyet İndeksi (FISI), Bristol Kaka Skalası (BSS), Hasta Konstipasyon Semptom Anketi (PAC-SYM), Hasta Konstipasyon ve Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (PAC-QOL), Çocukluk Çağı Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonları Anketi (CBBDQ), Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Anketi-Çocuk Alt Üriner Yol Semptomları (ICIQ-CLUTS) kullanılmış ve ürodinamik parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların işeme bozuklukları semptomları, mesane ile bağırsak disfonksiyonları, alt üriner yol semptomları, fekal inkontinans ciddiyeti ve konstipasyon semptomları her iki grupta da azalmıştır (p0,05). Üriner inkontinansa bağlı yaşam kalitelerinde anlamlı bir değişiklik olmazken (p>0,05), konstipasyona bağlı yaşam kalitesi Grup 1'de artmıştır (p=0,015). Kaka tipi Grup 2'de anlamlı olarak değişmiştir (p=0,021).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effects of physiotherapy techniques and Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) on incontinence and constipation, symptoms, and quality of life in children with Spina Bifida (SB). Materials and Methods: 28 children with SB between the ages of 5-15 were included in the study. An appropriate diet program was provided to Group 1 (n=14) by applying manual physiotherapy techniques. TENS was performed in Group 2 (n=14), apart from the interventions in Group 1. Before and after treatment in both groups, Quality of Life in Children with Urinary Incontinence Scale (PIN-Q), Voiding Disorders Symptom Score (DVSS), Fecal Incontinence Severity Index (FISI), Bristol Stool Scale (BSS), Patient Constipation Symptom Questionnaire (PAC- SYM), Patient Constipation and Quality of Life Assessment Scale (PAC-QOL), Childhood Bladder and Bowel Dysfunctions Questionnaire (CBBDQ), International Incontinence Consultation Questionnaire-Child Lower Urinary Tract Symptoms (ICIQ-CLUTS) were used and urodynamic parameters were evaluated. Results: Voiding disorder symptoms, bladder and bowel dysfunction, lower urinary tract symptoms, fecal incontinence severity, and constipation symptoms decreased in both groups (p0,05). While there was no significant change in the quality of life due to urinary incontinence (p>0,05), the quality of life due to constipation increased in Group 1 (p=0,015). The poop type changed significantly in Group 2 (p=0,021).