Sanal dünyalarda marka koruması
Trademark protection in virtual worlds
- Tez No: 834361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sanal dünya platformları, internetin gelişiminden bu yana değişim içerisinde olan elektronik ticaret ve reklamcılığın odak noktası haline gelmekte, hızla geliştirilen gerçeklik teknolojileri ve blokzincir teknolojileri sayesinde kendine ait bir ticari ekosistem yaratmaktadır. Bu durum, ticari markaların da sanal dünya platformlarında gerek ticari ürün pazarlaması gerekse reklam gücünden yararlanılması amaçlarıyla kendini göstermesine yol açmıştır. Çalışmamızda mevcut ticari marka koruması ve internette marka kullanımına dair hüküm ve yasal uygulamaların sanal dünyalarda kullanılan markalar için nasıl uygulanabileceğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ticari marka koruması ve internette marka hakkı ihlalleri için öngörülen yasal hükümlerin açıklanmasını içermektedir. İkinci bölümde sanal dünya kavramı ve yıllar içerisindeki gelişimi araştırılmış, mülkiyet hakkının sanal mallar için uygulama alanı değerlendirilmiş, bu kapsamda gerçekleşen ticari uygulamalar ile ticari markanın sanal dünyalarda ne şekillerde kullanıldığı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın asıl konusu olan sanal dünyalarda marka koruması hususu, markasal kullanım, marka hakkı ihlali kriterlerinin uygulanması ve sorumluluk değerlendirmesi olmak üzere üç alt başlık üzerinde durularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Creating their own commercial ecosystem through the advanced virtual reality and blockchain technologies, virtual worlds have become the focus of e-commerce and advertising which has been constantly evolving since the development of the internet. This has led to the presence of trademarks in virtual worlds, aiming to take advantage of both product marketing and advertising power. This study aims to evaluate how the existing provisions and legal practices regarding trademark protection on the internet can be applied to the trademarks used in virtual worlds. Our study consists of three main subsections. The first subsection includes the explanation of legal provisions set forth for the general trademark protection and trademark infringements on the internet. In the second subsection, the concept of a virtual world is explored with its development over the years, the property rights on the virtual goods are examined, and within this scope, the commercial practices and the usage of trademarks in virtual worlds are investigated. In the third subsection, the main subject of our study, trademark protection in virtual worlds, is examined by focusing on three subheadings: The legal determination of the trademark usage in virtual worlds, application of criteria for trademark infringement, and assessment of liability.