Analysis of crypto asset investment processes using fuzzy based multi criteria decision making methods
Kripto varlık yatırım süreçlerinin bulanık tabanlı çok kriterli karar verme yöntemleri ile analizi
- Tez No: 834360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde, internet uygulamalarının gelişmesiyle birlikte kripto para olarak yaygınlaşan, fiziksel bir varlığı olmayan ve tamamen internet üzerinden alınıp satılabilen finansal varlıklar popüler hale gelmiştir. Çeşitli ticari işlemlerin yapılmasına olanak sağlamasının yanında gelecekte daha da değerli hale gelebileceğinin düşünülmesi sebebiyle kripto paralara yatırım yapan kişi sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Literatür araştırmasına göre özellikle son yıllarda bu konuda yapılan araştırmaların arttığı gözlenmiştir. Bu çalışmaların çoğunluğunda kripto paraların geçmiş fiyatlarına bakarak gelecek fiyatlarının tahmin edilmeye çalışıldığı görülmüştür. Fakat kripto paralardaki bu yüksek dalgalanma ve değişkenlik, fiyatların tahmin edilmesini zorlaştırmaktadır. Dolayısı ile bir blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan kripto varlıkların, sadece geçmiş fiyatlarına bakılarak değil birçok kriter göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle blok zincir teknolojisi anlatılmış ve kripto varlıkların daha iyi anlaşılması için genel bilgiler sunulmuştur. Bununla birlikte kripto paralara yatırım süreci için bir karar verme modeli oluşturulmuştur. Bu amaçla öncelikle kriterler belirlenmiş ve bu kriterler kullanılarak Bulanık Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri ile belirli kripto paraların değerlendirilmesi sağlanmıştır. Bu amaçla Teknik Faktörler, Ekonomik Faktörler ve Sosyal & Çevresel Faktör olmak üzere 3 ana kriter ve 13 alt kriter literatür araştırması ile belirlenmiştir. Kriter ağırlıkları, uzman değerlendirmelerinin Bulanık SWARA ve Bulanık DEMATEL yöntemleri kullanılarak hesaplanması ile elde edilmiştir. Alternatiflerin değerlendirilmesi içinse bulanık TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma ile kripto varlıkları teknik bakımdan incelenerek karar verme konusunda bilimsel bir çalışma ortaya konmuş, bu alanla ilgili çalışmalar yapan araştırmacılara yol göstermesi hedeflenmiştir. Çalışma kesinlikle finansal bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of internet applications, financial assets that have become widespread as crypto money, which do not have a physical existence and can be bought and sold completely over the internet, have become popular. In addition to allowing various commercial transactions, the number of people investing in cryptocurrencies is increasing day by day, as it is thought that they may become more valuable in the future. According to the literature research, it has been observed that research on this subject has increased especially in recent years. It has been observed that most of these studies attempt to predict the future prices of cryptocurrencies by looking at their past prices. However, this high fluctuation and variability in cryptocurrencies makes it difficult to predict prices. Therefore, crypto assets created using blockchain technology should be evaluated not only by looking at their past prices, but also by taking into account many criteria. In this study, blockchain technology is first explained and general information is presented for a better understanding of crypto assets. In addition, a decision-making model has been created for the investment process in cryptocurrencies. For this purpose, first of all, criteria were determined and using these criteria, certain cryptocurrencies were evaluated with Fuzzy Multi-Criteria Decision Making methods. For this purpose, 3 main criteria and 13 sub-criteria, namely Technical Factors, Economic Factors and Social & Environmental Factors, were determined through literature research. Criterion weights were obtained by calculating expert evaluations using Fuzzy SWARA and Fuzzy DEMATEL methods. The fuzzy TOPSIS method was used to evaluate the alternatives. With this study, a scientific study on decision-making was presented by examining crypto assets from a technical perspective, and it was aimed to guide researchers working on this field. The study certainly does not constitute a financial investment recommendation.