Discourses of daughters and mothers: A Lacanian study on eating problems
Kızların ve annelerinin söylemleri: Yeme problemleri üzerine Lacanyen bir çalışma
  1. Tez No: 834370
  2. Yazar: AYÇA TEZERİŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yeme problemleri, 20. yüzyıldan itibaren psikanalitik yönelimli kuramcıların üzerinde çalıştığı bir konu olmuştur. Yeme problemleri özellikle ergenlik dönemindeki genç kadınlarda görülmektedir; bu durumun kadınsılığa dair çatışmalarla ilişkili olabileceğini ifade eden kuramcılar, bu konuyu anne-kız ilişkilerindeki ayrışmaya ilişkin problemler açısından ele almışlardır. Bu tezin amacı, yeme problemlerinin anne-kız ilişkisi açısından söylemsel dinamiklerini Lacanyen psikanalitik kuram ışığında incelemektir. Spesifik olarak, bu çalışma yeme bozukluğu tanısı almış olan kızların ve annelerinin yeme problemine ve semptomlara nasıl bir anlam atfettiğini, semptomun nasıl bir işleve sahip olduğunu ve anne-kız ilişkisinin dinamiğini nasıl etkilediğini ve anne ve kızların söylemlerinin hangi açılardan benzeştiğini ve farklılaştığını incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda çalışmaya katılan altı genç kadın ve anneleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler, bir niteliksel araştırma yöntemi olan Lacanyen söylem analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda ilk olarak, tüm kızlarda ve annelerinde tekrar eden bazı semptom örüntülerine rastlanmıştır. İkinci olarak, semptomların işlevi, anne kız ilişkisinin dinamiği açısından ele alınmıştır. Üçüncü olarak, anne ve kız ilişkisinde sınırların belirsizliğine ve ayrışma probleminin söylemlerde hangi biçimlerde öne çıktığı incelenmiştir. Bu bulgular ışığında teorik bir tartışma yürütülmüştür. Söylemleri hem kızların hem de annelerin perspektifinden ele almanın, yeme problemlerinin nesillerarası dinamiğini psikanalitik ve linguistik bir açıdan anlamaya bir zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating problems have constituted a subject of investigation for psychoanalytically oriented theorists since the 20th century. Given that eating problems are particularly prevalent in adolescent young women, theorists have proposed a connection between eating problems and conflicts surrounding femininity, addressing the matter within the context of separation problems in mother-daughter relationships. The primary objective of this thesis is to analyze the discursive dynamics of eating problems within the context of the mother-daughter relationship from the viewpoint of Lacanian psychoanalytic theory. More specifically, the study aims to examine how the daughters diagnosed with eating disorder and their mothers attribute meaning to eating problem and symptoms, how the symptoms function and how this affects the dynamics of mother-daughter relationship and how the discourses of mothers and daughters resemble and differ. In this direction, semi-structured interviews with six young women and their mothers were examined with Lacanian discourse analysis, a qualitative research method. According to the findings, firstly, recurring patterns of symptoms were identified across all daughters and their mothers. Secondly, the study delved into the function of the symptoms particularly within the intricate framework of the mother-daughter relationship. Thirdly, the analysis explored the ambiguity of boundaries within the mother-daughter relationship and how the issue of separation becomes prominent within their discourses. Based on these findings, a theoretical discourse was undertaken. The consideration of discourses from the viewpoints of both girls and mothers is believed to offer a foundational framework for comprehending the intergenerational dynamics of eating issues through a Lacanian psychoanalytic lens.