Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarındaki etkinliklerin anahtar yetkinlikler açısından incelenmesi
Examination of the activities in the religious culture and moral knowledge textbooks in terms of key competencies
- Tez No: 834388
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAMALİ NAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarındaki etkinliklerin anahtar yetkinlikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda etkinlikler, öğretim programında yer alan 'Anadilde iletişim', 'Yabancı dillerde iletişim', 'Matematiksel yetkinlik ve bilim/teknolojide temel yetkinlikler', 'Dijital yetkinlik', 'Öğrenmeyi öğrenme', 'Sosyal ve vatandaşlıkla ilgili yetkinlikler', 'İnisiyatif alma ve girişimcilik', 'Kültürel farkındalık ve ifade' olmak üzere 8 anahtar yetkinlik açısından incelenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler doküman incelemesi tekniğiyle toplanmış ve toplanan verilerin analizinde içerik analizi tercih edilmiştir. Çalışma verilerinin toplanması için incelenen dokümanlar ise Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanmış ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında okutulan ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarıdır. Seçilen bu ders kitaplarındaki etkinliklerin anahtar yetkinliklerle ilişkisi sınıf düzeyinde incelenerek çalışmanın bulgularına ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında incelenen etkinliklerin sekiz anahtar yetkinliğe dengeli bir şekilde dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Etkinliklerin en fazla öğrenmeyi öğrenme ve anadilde iletişim yetkinliğiyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında yabancı dillerde iletişim yetkinliğinin, dijital yetkinliğin, inisiyatif alma ve girişimcilik yetkinliğinin ise çok az sayıda etkinlikle ilişkisi tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlardan yola çıkılarak çalışmanın sonunda gerek ders kitaplarının hazırlanması gerekse çalışmanın problemiyle ilişkili yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlanması açısından çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the activities in religious culture and moral knowledge textbooks in terms of key competencies. In this context, the activities were examined in terms of 8 key competencies in the curriculum. 'Communication in mother tongue', 'Communication in foreign languages', 'Mathematical competence and basic competences in science/technology', 'Digital competence', 'Learning to learn', 'Social and citizenship competencies', 'Initiative taking and entrepreneurship', 'Cultural awareness and expression'. In live with the purpose of the study, qualitative research method and case study design were used. The data were collected by document review technique and content analysis was preferred in the analysis of the collected data. The documents examined fort he collection of the study data are the secondary school 5, 6, 7 and 8 th grade religious culture and moral knowledge textbooks approved by the Board of Education and Discipline and taught in the 2021-2022 academic year. The relationship between the activities in these selected textbooks and the key competencies was examined at the grade level and the findings of the study were reached. According to the findings obtained in the study, it was concluded that the activities examined in the secondary school religious culture and moral knowledge textbooks were not evenly distributed to 8 key competencies. It was determined that the activities were mostly related to learning to learn and communication competencies in mother tongue. In addition, the competencies of communication in foreign languages, digital competence and initiative taking and entrepreneurship has been found to be related to a very small number of activities. Based on the results obtained, various suggestions were made at the end of the study in terms of both the preparation of textbooks and the contribution to other studies related to the problem of the study.