Yüksek doz klordioksit uygulanan levreklerde (dicentrarchus labrax L., 1758) toksik patolojik bulguların araştırılması
Investigation of toxic pathological findings in sea bass (dicentrarchus labrax l., 1758) applied with high dose chlorine dioxide
- Tez No: 834389
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Su ürünleri, ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlayan önemli protein kaynaklarıdır. Ülkemizde deniz levreği toplam pazar hacminin %37'lik bölümüne sahip olmakla birlikte tüm denizlerimizde üretimi mümkündür. Deniz levreği yetiştiriciliğinde karşılaşılan zorlukların ve kayıpların başında gelen hastalıklar ve stres faktörleri üretimde sınırlayıcı bir etkendir. Hastalıkların ve stres faktörlerinin giderilmesinde su kalitesi en önemli parametredir. Yaygın olarak su kalitesinin sağlanması amacıyla filtre sistemleri, UV vb. fiziksel metotlar uygulanırken, kimyasal olarak ise ozon ve klor kullanılmaktadır. Ozon ve klor, kullanımı ve etkinliğinin kısıtlı olmasının yanı sıra balıklarda istenmeyen patolojik etkilere sebep olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, deniz suyundaki 9 aylık levrek (Dicentrarchus labrax) balıklarında klordioksitin farklı konsantrasyonlarda (0.375, 0.750, 1.125, 1.5, 1.875 ve 2.250 mg/l), 7 gün süre ile kullanımının doku ve organlar üzerindeki (deri, solungaç, karaciğer, kalp, böbrek ve bağırsaklar) patolojik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca serumda karaciğer fonksiyon testleri ile dokuda (karaciğer) oksidatif stres ve apoptoz biyobelirteçleri değerlendirildi. Çalışmada makroskobik olarak solungaçlarda ve karaciğerde kanamalar gözlendi. Histopatolojik incelemelerde doz artışına paralel solungaçlarda dejenerasyon, nekroz ve dökülmeler, karaciğerde hepatositlerde şişkinlik, vakuol oluşumları ve nekroz, beyinde ödem belirlendi. Histopatolojik değişiklikler kontrol grubunda 0 olmak üzere lezyonun şiddetine göre 1, 2, 3 ve 4 rakamları ile skorlandı.
Özet (Çeviri)
Fisheries are important protein sources that make significant contributions to the national economies. Although sea bass accounts for 37% of the total market volume in Turkey, it is possible to produce it in all our seas. Diseases and stress factors, which are at the beginning of the difficulties and losses encountered in sea bass farming, are act as a limiting factors in production. Water quality is the most important parameter in eliminating diseases and stress factors. Filter systems, UV treatment, etc., are commonly used to ensure water quality. While physical methods are applied, ozone and chlorine are used chemically. Ozone and chlorine can cause undesirable pathological effects in fish, as well as limited use and effectiveness. In this thesis study, the aim was to investigate the pathological effects of using of chlorine dioxide at different concentrations (0.375, 0.750, 1.125, 1.5, 1.875, and 2.250 mg/l) for 7 days in seawater sea bass (Dicentrarchus labrax) on tissues and organs (skin, gill, liver, heart, kidney, and intestines). Additionally, liver function tests in serum and the evaluation of oxidative stress and apoptosis biomarkers in tissue (liver) were conducted. During the study, hemorrhages were observed in the gills and liver, macroscopically. In histopathological examinations, degeneration, necrotic spills in the gills, swelling of hepatocytes in the liver, vacuole formations and necrosis, and edema in the brain were determined in parallel with the increase in dose. Histopathological changes were scored as 1, 2, 3, and 4 according to the severity of the lesion, with the control group scoring 0. When the liver and gill tissue scorings were evaluated, it was determined that the high-dose groups (1.5, 1.875, and, 2.25 mg/l) scores were significantly higher in the liver and gills in parallel with the dose increase, while the low-dose groups (0.375, 0.75 and 1.125 mg/l) decreased the dose.