Isıl işlem ve asit aktivasyonu ile Balıkesir betonitinin gözenekli yapısının geliştirilmesi
The Evaulation of the porous structure of Balıkesir betonite by heat treatment and acid activation
- Tez No: 83439
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA, PROF. DR. MUAMMER CANEL, DOÇ. DR. ZEKİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISIL İŞLEM VE ASİT AKTİVASYONU İLE BALIKESİR BENTONİTİNİN GÖZENEKLİ YAPISININ GELİŞTİRİLMESİ Pınar AYTEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Jüri : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Muammer CANEL Doç. Dr. Zeki AKT AŞ Bu çalışmada, Balıkesir yöresinden sağlanan bir bentonitin teknolojik karakteristikleri kimyasal analiz, diferansiyel termal analiz, X-Işınları difraksiyonu, katyon değiştirme kapasitesi ölçümü ve azot adsorpsiyonu- desorpsiyonu teknikleri ile belirlenmiştir. Ana kil minerali olarak kalsiyum montmorillonit, kil dışı mineral olarak ise ot-kristobalit içeren bentonit 100 °C- 700°C arasmda termal olarak işlenmiştir. Azotun 77 K'deki adsorpsiyon ve desorpsiyonundan sırayla belirlenen özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacmi gibi adsorplama özeliklerinin termal işlem sıcaklığı ile değişimi tartışılmıştır. Kalsiyum montmorillonitin 39 m2 g-1 olan özgül yüzey alanı 500 °C 'deki termal işlem sonunda 28 m g“ olarak belirlenmiştir sıcaklık arttıkça yüzey alanı azalmaktadır. Kalsiyum montmorillonitin katyon değiştirme kapasitesi 112 meq/100g olarak belirlenmiştir. Asit ve kil karışımındaki asit oranı %10 ile %90 arasmda değiştirilerek kuru yöntem uyarınca bentonit sülfürik asitle aktiflenmiştir. Bentonitin adsorplama özeliklerinin aktivasyondaki asit oranma bağlılığı tartışılmıştır. Sülfürik asit oranı % 40 almarak yapılan aktivasyon sırasmda bentonitin özgül yüzey alanının 223. m2 g”1 değerine yükseldiği görülmüştür. Aktivasyondaki asit oranı ile özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacminin oldukça paralel değiştiği ortaya çıkmıştır. 1999, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Killer, kil mineralleri, bentonit, montmorillonit, termal işlem, asit aktivasyonu, katyon değiştirme kapasitesi, yüzey alanı, gözenek hacmi, adsorplama özelikleri ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EVAULATION OF THE POROUS STRUCTURE OF BALIKESİR BENTONITE BY HEAT TREATMENT AND ACID ACTIVATION Pınar AYTEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Jury : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Muammer CANEL Assoc. Prof. Dr. Zeki AKTAŞ The technological characteristics of a bentonite supplied from Balıkesir region were determined by chemical analysis, differential thermal analysis, X-Ray diffraction, cation exchange capacity measurement and nitrogen adsorption- desorption techniques. The bentonite containing calcium montmorillonite as a clay mineral and oc-cristobalite a non clay mineral was treated thermally between 100°C-700°C. The changes in the adsorptive properties, such as the specific surface area and the specific pore volume, under the effect of thermal treatment temperature, which are determined by the adsorption and desorption of nitrogen at 77 K, were discussed. It was seen, that the specific surface area obtained for calcium montmorillonite 39 m2g_1 has a maximum value of 28 m2g_1 by the thermal treatment at 500°C. The bentonite was activated by the“dry proces”with sulfuric acid at various acid ratios from 10 % to 90 % in acid and clay mixture. The dependency of adsorptive properties of the bentonite on the acid ratio by the activation procedure was discussed. It was seen that the specific surface area has the maximum value of 223 m2g"1 by the activation of the bentonite with the sulfuric acid ratio 40 %. It was estimated that the changes in specific surface area and specific pore volume versus acid ratio by the activation were similar to eachther. 1999, 50 pages Key Words : Clays, clay minerals, bentonite, montmorillonite, thermal treatment, acid activation, cation exchange capacity, surface area, pore volume, adsorptive properties. m