Yüzer ağ kafeslerde çipura (sparus aurata L, 1758) ve levrek (dicentrarchus labrax L, 1758) yetiştiriciliğinin su kalitesine etkisi
The Effect of cage culture of sea bream (sparus aurata L. 1758) and sea bass (dicentrarchus labrax L. 1758) on üater quality
  1. Tez No: 83440
  2. Yazar: ZEHRA NARE BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YÜZER AĞ KAFESLERDE ÇİPURA (Sparus aurata L.,1758) VE LEVREK (Dicentrarchus labrax L.,1758) YETİŞTİRİCİLİĞİNİN SU KALİTESİNE ETKİSİ Zehra Nare BABACAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fikri AYDIN Jüri : Doç. Dr. Fikri AYDIN Prof. Dr. Mustafa KURU Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu araştırmada yüzer ağ kafeslerde Çipura (Sparus aurata L.,1758) ve Levrek (Dicentrarchus labrax L.,1758) yetiştiriciliğinin su kalitesine etkisi incelenmiştir. Araştırma Eylül 1997 ile Ağustos 1998 tarihleri arasında Muğla ili Bodrum ilçesine 10 km. uzaklıkta kurulmuş olan Eren ve Çobanoğlu Su Ürünleri işletmelerinin çevresinden belirlenmiş altı istasyondan oniki ay süre ile mevsimsel olarak dört defa su örnekleri alınarak yapılmıştır. Deniz suyunun fiziksel ve kimyasal parametrelerinden; ışık geçirgenliği, su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, amonyak, nitrit, nitrat azotu, ortofosfat, biyokimyasal oksijen ihtiyacı, organik ve askıda katı maddenin mevsimlere, istasyonlara ve derinliğe göre değişimleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; kimyasal parametrelerden çözünmüş oksijenin mevsimlere göre en yüksek ortalama değeri 8.383+0.104 mg/L ile ilkbaharda, istasyonlara göre en yüksek ortalama değeri 7.20 + 0.382 mg/L ile 6. istasyonda ölçülmüştür. Ortofosfatm istasyonlara göre en yüksek ortalama değeri 0.11 + 0.0129 mg/L ile 1. istasyonda saptanmıştır. Organik madde miktarının mevsimlere göre en yüksek ortalama değeri 3.517 + 0.221 mg/L ile ilkbaharda, istasyonlara göre en yüksek ortalama değeri 2.537 + 0.443 mg/L ile 6. istasyonda ölçülmüştür. Askıda katı madde miktarının mevsimlere göre en yüksek ortalama değeri 107.33 + 5.48 mg/L ile kışın, istasyonlara göre en yüksek ortalama değeri 49.2+ 15.2 mg/L ile 3. istasyonda ölçülmüştür. Sonuç olarak bu araştırmanın yürütüldüğü koşullarda yüzer ağ kafeslerde Çipura (Sparus aurata L.,1758) ve Levrek (Dicentrarchus labrax L.,1758) yetiştiriciliğinin denizel ortamın su kalitesine olumsuz etki yaratmadığı saptanmıştır. 1999, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER :Akuakültür,su kalitesi,yüzer ağ kafesler,Çipura (Sparus aurata L.,1758) ve Levrek (Dicentrarchus labrax L.,1758)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF CAGE CULTURE OF SEA BREAM(Sparus aurata L.,1758) AND SEA BASS (Dicentrarchus labrax L.,1758) ON WATER QUALITY Zehra Nare BABACAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fikri AYDIN Jury : Assoc. Prof. Dr.Fikri AYDIN Prof. Dr. Mustafa KURU Prof..Dr. Selçuk SEÇER The impact of Sea bream (Sparus aurata L.,1758) and Sea bass (Dicentrarchus labrax L.,1758) on-growing in floating cages was investigated on the water quality of the surrounding environment. The research was conducted at six stations located around Eren and Çobanoğlu cage farms 10 km. away from Bodrum, (Muğla province) between September 1997 and August 1998 by taking seasonal water samples four times in a year. The variations of the physical and chemical parameters of sea water such as turbidity, temperature, dissolved oxygen, pH, ammonia, nitrite, nitrate, ortophosphate, amount of organic and suspended solid substances were investigated with regard seasons, stations and water depths. The mean highest value of dissolved oxygen (8.383+0.104 mg/L) was observed in spring. With regard to experimental stations the mean highest value of dissolved oxygen (7.20+0.382 mg/L) was detected in station number 6, while the mean highest ortophospate level (0.11+ 0.0129 mg/L) was observed in station number 1. The mean highest level of organic matter was recorded in spring, being 3.517+0.221 mg/L. In terms of stations, the mean highest level (2.537+0.443 mg/L) of organic matter was observed in station number 6. The mean highest values of suspended solid substances were recorded in winter and station number 3 as 107.33+5.48 mg/L and 49.2+ 15.2 mg/L respectively. In conclusion, the results obtained indicate that Sea bream (Sparus aurata L.,1758) and Sea bass (Dicentrarchus labrax L.,1758) on-growing activities do not have a negative impact on water quality of surrounding environment. 1999, 58 pages KEY WORDS : Aquaculture,water quality,cage culture,Sea bream (Sparus aurata L.,1758) and Sea bass (Dicentrarchus labrax L.,1758)