Romantik ilişkilerde aldatma ve aldatılma: ataerkillik ve erkeklik üzerine bir araştırma
Infidelity in romantic relationships: a study on patriarchy and masculinity
- Tez No: 834398
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri özel alanda bireylerin davranışlarını şekillerden en önemli unsurlardan biridir. Ataerkil ideoloji romantik ilişkiler içerisindeki tüm süreçlerde etkilidir. Erkeklerin ve kadınların partnerlerinden neler bekleyebileceği, romantik ilişkilerin yaşanma şekli, kıskançlık, aldatma gibi deneyimler eril-dişil ikiliğinden beslenmektedir. Aldatma ve aldatılma süreçlerinde toplumsal cinsiyet rolleri erkeğe aldatan, kadına ise aldatan erkeği affeden rolünü biçmektedir. Ancak aldatan taraf kadın olduğunda bu eril iktidara bir tehdit olarak görülmekte ve şiddet eylemleri ortaya çıkmaktadır. Erkekleri şiddete ve hatta cinayete yönelten bu süreçte namus ve cinsellik tabuları önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı aldatma ve aldatılma deneyimlerinin erkeklerin gözünden erkeklik bağlamında ayrıntılı olarak sorgulanmasıdır. Çalışmada üzerinde durulan diğer noktalar ise erkeklerin romantik ilişkilere, cinselliğe ve namus kavramı gibi konulara olan bakış açılarını ortaya koymaktır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve on erkekle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışma fenomenolojik desende gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Katılımcıların deneyimlerine ve anlamlandırma süreçlerine odaklanıldığı için betimsel analiz yöntemiyle veriler çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda erkeklerin partnerlerini 'evlenilecek' ve 'eğlenilecek' şeklinde ikiye ayırdığı ve romantik ilişkilerdeki tüm süreçlerin bu ayrıma göre deneyimlendiği bilgisine ulaşılmıştır. Partnerlerin bu şekilde sınıflandırılması aldatma ve aldatılma olaylarına verilen tepkileri, erkeklerin romantik ilişkilerdeki rollerini ve cinsellik beklentisini etkilemektedir. Bu bağlamda 'evlenilecek' partnerin küçük bir yalanının 'eğlenilecek' partnerin aldatmasından daha büyük tepkilere neden olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla erkekler için partnerlerinin hangi kategoriye ait olduğu aldatılma deneyimlerini etkilemektedir. Aldatılmayı kişiselleştirmemek, namus ve erkeklik gibi unsurların etkisiyle hareket etmemek, psikolojik yardım almak gibi stratejiler geliştirmek erkeklerin aldatılma davranışıyla başetmeleri için bir bakış açısı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant factors influencing how people behave in the private sphere is their gender roles. In all aspects of romantic relationships, patriarchal ideology is effective. The masculine-feminine dichotomy feeds experiences such as what men and women might expect from their partners, how romantic relationships should be lived, and feelings of jealousy and infidelity. According to gender norms, men are expected to cheat, while women are expected to forgive men who have cheated on them. However, if the cheating partner is a woman, it is considered a threat to masculine dominance, and acts of violence occur. The taboos of honor and sexuality play a significant role in this process, which leads men to violence and even murder. The aim of this thesis is to examine men's experiences of cheating and being cheated in the context of masculinity. The study also focuses on revealing men's perspectives on sexuality, romantic relationships, and the concept of honor. For this purpose, a semi-structured interview form was prepared, and interviews were conducted with ten men. A qualitative method and phenomenological design were adopted in this study. Content analysis was used to analyze the data. Since it focuses on the experiences of the participants and their meaning-making processes, the understanding approach was preferred. The study revealed that males classified their partners into two categories—“to marry”and“to have fun”—and that romantic relationships were experienced in accordance with these categories. Men's behaviors to experiences of cheating and being cheated, their roles in romantic relationships, and their expectations in terms of sexual behavior are all impacted by this categorization of partners. In this context, it is understood that a tiny lie of the 'to marry' partner causes bigger reactions than the cheating of the 'to have fun' partner. Therefore, men's experiences of being cheated are influenced by the categorization of their romantic partners. Developing strategies such as not personalizing the infidelity, refraining from acting in ways that were dictated by ideas like masculinity and honor, and finding psychological support can provide a perspective for men to cope with cheating behavior.