Romantik ilişkilerde aldatma eğiliminin ayrılma ve reddedilme erken dönem uyumsuz şema alanı ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between infidelity tendency in romantic relationships and the early maladaptive schema domain of separation and rejection
- Tez No: 930660
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişkilerde aldatma eğiliminin ayrılma ve reddedilme erken dönem uyum bozucu şema alanı ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya, Türkiye genelinde herhangi bir romantik ilişki içerisinde bulunan 303 birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 ve Aldatma Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 27 programı kullanılarak pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, terk edilme, sosyal izolasyon, duygusal yoksunluk ve kusurluluk şemaları ile aldatma eğilimi arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, terk edilme ve kusurluluk şemalarının aldatma eğilimini güçlü bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Modelin genel açıklayıcılığı yüzde 66,7 olarak bulunmuştur. Bu sonuç, modelin aldatma eğilimi varyansının önemli bir bölümünü açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the tendency to engage in infidelity in romantic relationships and the early maladaptive schema domain of disconnection and rejection. The study included 303 individuals currently in a romantic relationship in Turkey. The Young Schema Questionnaire-Short Form 3 and the Infidelity Tendency Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using pearson correlation analysis and multiple regression analysis methods via IBM SPSS Statistics 27. The findings indicate a significant positive correlation between the schemas of abandonment, social isolation, emotional deprivation, defectiveness, and the tendency to engage in infidelity. Regression analysis results identified the abandonment and defectiveness schemas as strong predictors of infidelity tendency. The model's overall explanatory power was calculated as 66.7%, demonstrating that it accounts for a substantial portion of the variance in infidelity tendency.