Futbol takımlarının TikTok içeriklerinin analizi: Avrupa ve Türk takımları örneği
Analysis of TikTok content of football teams: The case of European and Turkish teams
- Tez No: 834401
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KATIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişen teknolojinin ve dijital dönüşümün getirisi olarak karşımıza çıkan sosyal medya platformları, özellikle spor işletmeleri için önemli bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bu platformlardan biri olarak TikTok, eğlenceli içeriklerin paylaşılabildiği kısa videoların yer aldığı bir platformdur. Son zamanlarda özellikle futbol takımlarının, takımlarını ve oyuncularını tanıtmak, etkileşimi artırmak ve takipçi kitlesini genişletmek için TikTok'u aktif bir şekilde kullandıkları görülmektedir. Bu doğrultuda TikTok platformunun spor bağlamında araştırılması önemli bir araştırma alanı haline gelmesine olanak sağlamıştır. Tüm bilgiler doğrultusunda bu çalışma, Avrupa ve Türkiye'de TikTok kullanan futbol takımlarının TikTok içeriklerini farklı özellikler çerçevesinde incelemek ve karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Veri kaynağı olarak futbol takımlarının TikTok platformundaki tüm paylaşımları arasından en fazla görüntülenme sayısına sahip 50 video, nitel araştırma tekniklerinden biri olan içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve çalışma kapsamında geliştirilen kodlama cetveline göre 2 kodlayıcı tarafından kodlanmıştır. Kodlayıcılar arasındaki güvenilirlik Krippendorff'un güvenilirlik katsayısı ile hesaplanmış ve (α=0,78) olarak belirlenmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar, Avrupa ve Türk futbol takımlarının TikTok paylaşımlarının içerik türü, teması ve video uzunluk tercihlerinin birbirinden farklılık gösterdiğini ve futbol takımlarının dijital içerik stratejilerini belirlemede içerik türü, teması, ana karakter ve karakter cinsiyeti gibi içeriğe ilişkin unsurların görüntülenme sayısı üzerinde önemli etkileri olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which have emerged as a result of developing technology and digital transformation, have become an important communication tool especially for sports businesses. As one of these platforms, TikTok is a platform with short videos where entertaining content can be shared. Recently, especially football teams have been actively using TikTok to promote their teams and players, increase interaction and expand their followers. In this direction, investigating the TikTok platform in the context of sports has enabled it to become an important research area. In line with all the information, this study was carried out to examine and compare the TikTok content of football teams using TikTok in Europe and Turkey within the framework of different features. As a data source, 50 videos with the highest number of views among all the posts of football teams on the TikTok platform were analysed by content analysis method, one of the qualitative research techniques, and coded by 2 coders according to the coding chart developed within the scope of the study. The reliability between the coders was calculated with Krippendorff's reliability coefficient and was determined as (α=0.78). All the results obtained show that the content type, theme and video length preferences of the TikTok posts of European and Turkish football teams differ from each other and that the digital content strategies of football teams differ from each other.