Geçici barınma merkezi yer seçimi için bütünleşik bir yaklaşım: Trabzon ili örneği
An integrated approach for temporary shelter site selection: case of Trabzon
- Tez No: 834400
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRDOĞAN BAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Afet risk ve etkilerinin azaltılmasında önemli rol oynayan afet lojistiği yönetimi kapsamında uygun geçici barınma merkezi kuruluş yeri seçimi, insani yardım faaliyetlerinin etkin biçimde yürütülmesini sağlamaktadır. Bu noktadan hareketle tezde, Trabzon ili için Coğrafi Bilgi Sistemlerine dayalı Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) Tekniği ile Hedef Programlama kullanılarak afetten etkilenen insanların günlük yaşamlarını devam ettirebilecekleri alternatif geçici barınma merkezi kuruluş yerlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Önerilen dört aşamalı yaklaşımın ilk aşaması, geçici barınma merkezi yer seçim kriterlerinin belirlenmesi ve AHP yöntemi kullanılarak kriter ağırlıklarının hesaplanmasıdır. İkinci aşama kriterlere ilişkin konumsal verilerin Coğrafi Bilgi Sistemlerine aktarılması ve uygun analizlerin yapılarak alternatif geçici barınma alanlarının belirlenmesidir. Üçüncü aşama TOPSIS yöntemi kullanılarak belirlenen alternatif alanlar içerisinde öncelik sıralaması ve Duyarlılık Analizi yapılmasıdır. Dördüncü aşama ise Hedef Programlama yöntemi kullanılarak geçici barınma merkezlerinin Trabzon ili için belirlenen uygun yerlerden hangisine kurulacağına karar verilmesidir. Önerilen yaklaşım sonucunda belirlenen alanların uygunluğu değerlendirilmiş ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of disaster logistics management, that plays an important role in reducing the risks and effects of disasters, the selection of the appropriate temporary shelter locations ensures the effective execution of humanitarian relief operations. From this viewpoint, in the thesis, it is aimed to determine the alternative temporary shelter locations for Trabzon, in which disaster victims can continue their daily lives, using Geographical Information Systems based Multicriteria Decision Making technique and Goal Programming. The first step of the proposed 4-stage approach is to identify the temporary shelter location selection criteria and to calculate the criteria weights with AHP method. The second stage is to transfer the spatial data related to the criteria to the Geographical Information Systems and to determine the temporary shelter location alternatives by making the appropriate analyzes. The third stage is priority ranking using TOPSIS among the determined alternatives and making Sensitivity Analysis. The next step is to decide on where to establish temporary shelters among the appropriate locations in Trabzon by Goal Programming. As a result of the proposed approach, the suitability of the determined areas are evaluated and suggestions are made.