Sıçanlarda anosmi ile bilişsel işlev bozulması arasındaki ilişkinin ve mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the relationship and mechanisms between anosmia and cognitive dysfunction in rats
  1. Tez No: 834415
  2. Yazar: KARL MICHAEL LUX
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN REMZİ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anosmi ile nörodejeneratif hastalıklar arasındaki ilişkinin mekanizması ve yönü henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında sıçanlarda iki farmakolojik ajan, ZnSO4 ve metimazol uygulanarak olfaktör epitel hasarı ile nöronal hasar aracılı anosmi/hiposmi modelleri oluşturulmuş ve çeşitli davranış testleri ile değerlendirilen bilişsel süreç ile koku duyusu kaybı arasındaki olası ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada 6 haftalık, Wistar albino ırkı erkek sıçan (n=18; 217±18 g) üzerinde in vivo ve in vitro deneyler gerçekleştirilmiştir. İntranazal ZnSO4 uygulaması ile mukozal hasar ve HVCN1 kanal blokajı ile akut anosmi modeli, metimazol (75-300 mg/kg, i.p.) enjeksiyonu ile de olfaktör nöronların apoptoz ile harabiyeti sağlanarak kronik anosmi modeli oluşturulması hedeflenmiştir. Sıçanlarda oluşturulan deneysel modellerin anosmi gelişmesine neden olup olmadığının validasyonu Yem Bulma Testi (YBT) ile değerlendirilmiştir. Sonrasında olası nörokognitif değişikliklerin değerlendirilmesi için çeşitli davranış testleri ve LTP'de olası değişikliğin değerlendirilmesi için elektrofizyolojik deneyler gerçekleştirilmiştir. Bazal YBT seansında gömülü yemi bulma bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmazken (Kontrol: 7,7±1,78 dk, Metimazol: 9,3±1,89 dk, Çinko sülfat: 6.1±1,99 dk), anosmi modelleri oluşturulduktan 1 ay ve 2 ay sonraki YBT seanslarında anosmi modelinin geçerliliği doğrulandı (1.
Özet (Çeviri)
The mechanism and direction of the relationship between anosmia and neurodegenerative diseases is not yet fully understood. In this thesis study, olfactory epithelial damage and neuronal damage-mediated anosmia/hyposmia models were created by administering two pharmacological agents, ZnSO4 and methimazole, in rats and the possible relationship between cognitive function and loss of sense of smell evaluated by various behavioral tests was examined. In this study, in vivo and in vitro experiments were performed on a 6-week-old, Wistar albino male rat (n=18; 217±18 g). It was aimed to create an acute anosmia model with mucosal damage and HVCN1 channel blockade with intranasal ZnSO4 administration and a chronic anosmia model by destroying olfactory neurons with apoptosis with methimazole (75-300 mg/kg, i.p.) injection. The validation of whether experimental models created in rats caused the development of anosmia was evaluated by Buried Food Test (BFT). Subsequently, various behavioral tests were performed to evaluate possible neurocognitive changes and electrophysiological experiments were performed to evaluate the possible change in LTP.