Güneş, dünya, ay ve yıldız kavramlarının öğretiminde kavram karikatürü kullanımının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi
The effect of the use of conceptual cartoon in teaching the concepts of the sun, the earth, the moon, the star on clearing the misconceptions of primary school first grade students
- Tez No: 834414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİFE BOZDEMİR YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada birinci sınıf öğrencilerinin Dünya, Güneş, Ay ve yıldız kavramlarıyla ilgili var olan kavram yanılgıları belirlenmiş ve bu doğrultuda kavram karikatürleri hazırlanarak kavram yanılgılarının giderilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ile bağlı ilçede bulunan ilkokulda birinci sınıflarla gerçekleştirilmiştir. Çalışma uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 18 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada tek grup ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı Güneş, Dünya, Ay ve yıldız kavramlarına yönelik kavram doğrultusunda olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kavram yanılgılarını belirleme aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracı ilgili literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Ders materyali olarak kavram karikatürleri araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Kavram karikatürleri aracılığıyla ders işlenmiştir. Kavram yanılgılarını belirleme aracı tüm öğrencilere ilk olarak ön test şeklinde uygulanmıştır. Daha sonra kavram karikatürleri ile işlenen derslerin ardından kavram yanılgılarını belirleme aracı, son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kavram karikatürleri ile ders işlemenin öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda öğrencilerin astronomi kavramlarının öğretiminde kavram karikatürü kullanmanın ve görselleştirmenin yapılmasının etkili olacağı noktalarında öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kavram Karikatürü, Kavram Yanılgısı, Dünya, Yıldız, Ay, Güneş.
Özet (Çeviri)
In this study, first grade students' misconceptions about the concepts of Earth, Sun, Moon and stars were determined and it was aimed to eliminate misconceptions by preparing concept cartoons accordingly. The study was carried out in the 2022-2023 academic year with first graders at a primary school in a provincial district in the Western Black Sea Region. The study was conducted with 18 students determined by convenient sampling method. A single group pre-test post-test experimental design was used in the research. The data collection tool was a misconception identification tool developed by the researcher in line with the concepts of Sun, Earth, Moon and stars. The data collection tool was shaped in line with the relevant literature review and expert opinions. Concept cartoons were created by the researcher as course material. The lesson was taught through concept cartoons. The tool for determining misconceptions was first applied to all students as a pre-test. Then, after the lessons taught with concept cartoons, the misconception detection tool was applied as a post-test. Descriptive analysis method was used to analyze the data. As a result of the study, it was seen that teaching lessons with concept cartoons was effective in eliminating students' misconceptions. In this regard, suggestions were made that using concept cartoons and visualization would be effective in teaching students astronomy concepts. KEYWORDS:Concept Cartoon, Misconception, Earth, Star, Moon, Sun.