Beşikli sahasında (Adıyaman-Kahta) Karababa ve Karaboğaz formasyonlarının kuyu verileri yardımıyla ara ve hazne kaya özelliklerinin incelenmesi
Examination of the source and reservoir rock properties of the formation of Karababa and Karaboğaz by the well datas in the Beşikli field (Adıyaman-Kahta)
- Tez No: 83442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEŞİKLİ SAHASINDA (ADIYAMAN-KAHTA) KARABABA VE KARABOĞAZ FORMASYONLARININ KUYU VERİLERİ YARDIMIYLA ANA VE HAZNE KAYA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ İsmail BAHTİYAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali SARI 1999, 81 sayfa Jüri: Prof. Dr. Namık YALÇIN Prof. Dr. Nurettin SONEL Yrd. Doç.Dr. Ali SARI Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu bölgesinde, XI. ve XII. Petrol bölgeleri arasmda Adıyaman ili Kahta ilçesinin 20 km. doğusunda Fırat nehri ile sınırlandırılmış olan Beşikli petrol sahasmda Karababa ve Karaboğaz formasyonlarının ana ve hazne kaya özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme sahasındaki kuyular genellikle bu iki formasyon hedefli olarak kazılmıştır. Sahada açılan kuyularda kesilen birimler Derdere, Karababa, Karaboğaz, Saymdere, Kastel, Germav, Hoya, Gaziantep ve Şelmo formasyonlarıdır. Mardin Grubu karbonatları, Paleozoyik yaşh temel üzerinde ilk taban klastiklerini simgeleyen, Apsiyen yaşh Areban formasyonu ile başlar. Sabunsuyu, Derdere ve Karababa formasyonları dolomit ve biyoklastik kireçtaşlarmdan oluşur. Karababa formasyonunun glokoni ve fosfatlı pelajik foraminiferli A üyesi ve Karaboğaz formasyonu, ölçülen TOK değerleri ile iyi bir ana kaya özelliği gösterirler. Karababa formasyonu C üyesi ve Karaboğaz formasyonu % 10-15 civarında erime boşluk porozitesi kazanmış olup, geçirgenliğin de elverişli olduğu çatlak sistemlerine bağh olarak iyi bir hazne kaya olarak görülmektedirler. ANAHTAR KELİMELER: Hazne kaya, ana kaya, örtü kaya, petrol, gözeneklilik, geçirgenlik, DST (Drill Stem Test).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EXAMINATION OF THE SOURCE AND RESERVOIR ROCK PROPERTIES OF THE FORMATION OF KARABABA AND KARABOGAZ BY THE WELL DAT AS IN THE BESIKLİ FD2LD (ADIYAMAN- KAHTA) Ismail BAHTİYAR University Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ali SARI 1999, 81 pages Jury: Prof. Dr. Namık YALÇIN Prof. Dr. Nurettin SONEL Asst. Prof. Dr. Ali SARI The aim of this study is to examine the source and reservoir rock properties of the Karababa and Karabogaz formation in the Besikli oil field, which is located in XI and XII petroleum districts of the South East Anatolia. Besikli oil field is bounded by the Fırat River at 20 km East of the Kahta town of the Adıyaman province. The target of the wells drilled in the study area were Karababa and Karabogaz formations. The stratgrafhic sequence penetrated in the wells of the field were as follows; Derdere, Karababa, Karabogaz, Sayindere; Kastel, Germav, Hoya, Gaziantep and Selmo formations from bottom to top.The first formation of the Mardin Group carbonates is Aptian aged Areban formation which is composed of base conglomerates deposited over a Paleozoic basement. Sabunsuyu, Derdere and Karababa formations are lithologically dolomite and bioclastic limestones. The glauconite and pelagic foraminifera bearing member of the Karababa formation and Karabogaz formations, with high measured TOC values, show good source rock properties. The Karababa C member and Karabogaz formation with 10- 15 % dissolution porosity, have reservoir potantial when permeability is improved by fracturing. KEY WORDS: Reservoir rock, source rock, cap rock, petroleum, porosity, permeability, DST( Drill Stem Test).