Saçılan ışınlara etki eden faktörlerin Monte Carlo yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the factors effecting the scattered radiations by the Monte Carlo method
- Tez No: 83441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAÇILAN IŞINLARA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN MONTE CARLO YÖNTEMİ ile İNCELENMESİ Mine BAHÇECİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Doğan BOR Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Sedat IŞDX Doç. Dr. Doğan BOR Doç. Dr. Haluk MUTLU Tanısal radyoloji uygulamalarında görüntü kalitesini etkileyen en önemli parametrelerden bir tanesi saçılan ışınlardır. Bu ışınların miktarı X-ışını enerjisine ve tetkik edilen ortamın fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu tezde farklı enerjideki X-ışınlarının değişik materyallerdeki etkileşmelerinin benzeşimi Monte Carlo Tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dedektöre ulaşan saçılan ışınların miktarına bu değişkenlerin etkisi incelenmiş ve genel bir analitik ifade türetilmiştir. 1999, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Monte Carlo, saçılmış radyasyon, saçılma kesri, birikim faktörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION of the FACTORS EFFECTING the SCATTERED RADIATIONS by the MONTE CARLO METHOD Mine BAHÇECİ Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Doğan BOR Jury : Prof. Dr. Sedat IŞIK Assoc. Prof. Dr. Doğan BOR Assoc. Prof. Dr. Haluk MUTLU One of the most important parameter which degrades the image quality in Diagnostic Radiology applications is the presence of scattered radiation. The amount of scatter shows considerable variotion with the energy of the X-rays and as well as with the physical composition of the medium under investigation. In this thesis, interaction of X- rays with different materials in simulated using Monte Carlo Technique. The effect of these variables to the amount of scattered radiation reaching to the dedector is investigated and analitical expression was derived. 1999, 83 pages Key Words : Monte Carlo, scattered radiations, scatter fraction, build-up factor 11