Üstün yetenek ve normal gelişim gösteren on-oniki yaş grubundaki çocuklarda denetim odağının incelenmesi
A Study on the locus of control development of ten-twelve years old normal and gifted children
  1. Tez No: 83443
  2. Yazar: GÜLAY BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜSTÜN YETENEKLİ VE NORMAL GELİŞİM GÖSTEREN ON-ONİKİ YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARDA DENETİM ODAĞININ İNCELENMESİ Gülay BİÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri : Doç. Dr. Neriman ARAL Prof. Dr. Esra ÖMEROĞLU TURAN Doç. Dr. Gelengül HAKTANIR Bu çalışmada, üstün yetenekli ve normal gelişim gösteren aynı sosyo ekonomik düzeyde on-on iki yaşlar arasındaki çocuklarda denetim odağını üstün yeteneklilik durumuna göre belirlemek, yaşın, cinsiyetin, kardeş sayısının, doğum sırasının, anne-baba eğitim düzeyinin, kursa devam etmenin, en çok sevdiği kitap türünün, spor yapmanın, en sevdiği ve hiç sevmediği dersin, ileride eğitim almak istediği alanın ve sinema-tiyatroya gitme sıklığının denetim odağı üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını saptamak amaçlanmıştır. Araştırma örneklemine, Ankara İl Merkezinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezine devam eden on- oniki yaşlar arasındaki 29 üstün yetenekli çocuk ile karşılaştırma grubu olarak üstün yetenekli çocukların sosyo-ekonomik düzeyine eşdeğer olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yasemin Karakaya İlköğretim okuluna devam eden on-oniki yaşarasından basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 29 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada“Nowicki Stricland Denetim Odağı Ölçeği”ile“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların denetim odağı puanları üzerinde bazı değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığı“Varyans Analizi”ile test edilmiştir. Sonuçta, üstün yetenekli olan ve olmayan çocukların denetim odağının içten ya da dıştan olmasında, yaşın ve en sevdiği dersin istatistiksel olarak önemli (P0.05) saptanmıştır. 1999, 102 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Üstün yetenekli çocuk, denetim odağı, içten denetim, dıştan denetim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE LOCUS OF CONTROL DEVELOPMENT OF TEN-TWELVE YEARS OLD NORMAL AND GIFTED CHILDREN Gülay BİÇER Ankara University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor : Assoc. Prof. Dr.Neriman ARAL Jury : Assoc. Prof. Dr. Nerimal ARAL Prof. Dr.Esra ÖMERO?LU TURAN Assoc. Prof. Dr. Gelengül HAKTANIR This study tries to investigate whether the locus of control development of ten-twelve years old normal and gifted children from similar socio economic level is influenced by the following factors such as age,sex, number of siblings, order of birth, the family's educational state, amount of information assimilated, the kinds of books red, amount of sports done, the lessons liked or disliked, the future educational plans and the frequency of going to the theatre and cinema or not? The investigation sampling was 29 children in ten twelve years age group who were schooling at Yasemin Karakaya science and Art Centre Attached to the National Ministry of Education. The 29 children were selected by random sampling method. In this research“Nowicki Strickland Locus of control Scale”and“General Information Form”were used. In order to find out the variations over 111the Locus of control points of the gifted and none gifted children, data were analyzed with variation analysis. In conclusion, it was determined that the gifted and none gifted children's Locus of control development is statistically (P0.05) not important on the Locus of control development in this group of children. 1999, 102 Pages KEY WORDS: Gifted Children, Locus of Control, Internal, External Locus of Control. IV