Cerrahisiz periodontal tedavinin tükürük ve serum sirtuin-1, matriks metalloproteinaz-9 ve total süperoksit dismutaz seviyelerine etkisi
Effect of non-surgical periodontal treatment on saliva and serum sirtuin-1, matrix metalloproteinase-9, and total superoxide dismutase levels
- Tez No: 834429
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda Evre III Derece B (P-III-B) ve Derece C (P-III-C) teşhisi konmuş periodontitisli hastalarda cerrahisiz periodontal tedavinin (CPT) tükürük ve serum sirtuin-1 (SIRT-1), matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) ve total süperoksit dismutaz (T-SOD) seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 17 periodontal olarak sağlıklı, 16 P-III-B ve 16 P-III-C periodontitis teşhisi konmuş toplam 49 birey dahil edildi. Periodontitis gruplarına CPT uygulandı, başlangıç ve 3. ayda kaydedilmiş olan periodontal parametreler hasta dosyalarından elde edildi. Çalışmada kullanılan tükürük ve serum örnekleri sağlıklı bireylerden yalnızca başlangıçta, periodontitisli bireylerden ise başlangıçta ve CPT sonrası 3. ayda alındı. Tükürük ve serum SIRT-1, MMP-9 ve T-SOD seviyeleri ELISA yöntemi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to evaluate the effect of non-surgical periodontal treatment (NSPT) on salivary and serum Sirtuin (SIRT)-1, matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) and Total superoxide dismutase (T-SOD) levels. Materials and Methods: A total of 49 subjects including 17 healthy, 16 Stage III Grade B (P-III-B) and 16 Stage III Grade C (P-III-C) periodontitis subjects were recruited for our study. Plaque index, gingival index, probing depth, bleeding on probing, and clinical attachment level values recorded at baseline and 3 months after treatment were obtained from the patients' files. Saliva and serum samples used in the study were collected from healthy individuals at baseline, and from patients with periodontitis at baseline and 3 months after NSPT. Salivary SIRT-1, MMP-9 and T-SOD levels were analyzed by ELISA.