Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka sadakatindeki rolü: Konya ilinde bir inceleme
The role of corporate social responsibility activities in brand loyalty: A study in Konya province
- Tez No: 834437
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Marka, işletmelerin ve ürünlerin ayırt edilmesinde ve tüketicilerin ürün tercihlerinde hayati bir öneme sahip olup bir işletme için başarılı bir marka yaratmak kadar bu markalara sadık müşteri kitlesi yaratmak da büyük bir önem taşımaktadır. Toplumların çevre ve sosyal duyarlılıkları çerçevesinde gelişim gösteren kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları, işletmelerin markaya sadık müşteri kitlesi yaratmasında oldukça önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gençlerin marka konusundaki hassasiyeti, işletmelerin kalıcı müşteri kitlesi yaratmak için stratejiler geliştirmesinde itici bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında gençlerin marka sadakati ile işletmelerin uyguladığı kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırmada TORKU Markası ürünlerini tüketen 368 üniversite öğrencisinden veriler toplanarak bu ilişki analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği ve Kurumsal Marka Sadakat Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler SPSS Paket Programı'nda analiz edilmiştir. Analizlerde betimleyici istatistik olarak ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde hesaplamaları yapılırken örneklem içi alt gruplarda tek yönlü varyans analizi, t testi kullanılmış, ana değişkenler arası ilişki ise Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların marka sadakati ve kurumsal sosyal sorumluluk algı puan ortalamaları“orta”seviyede olup, alınan puanlar demografik özelliklere göre değişmemektedir. Marka sadakati ile kurumsal sosyal sorumluluk arasındaki ilişkinin analizinde ise iki değişken arasında oldukça güçlü bir korelasyonun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The brand has a vital importance in distinguishing businesses and products and in the product preferences of consumers, and creating a customer base loyal to these brands is as important as creating a successful brand for a business. Corporate social responsibility practices, which develop within the framework of the environmental and social sensitivities of societies, appear as a very important strategy for businesses to create a loyal customer base. In particular, the sensitivity of young people about brands plays a driving role in the development of strategies for businesses to create a permanent customer base. In this thesis, the relationship between brand loyalty of young people and corporate social responsibility activities implemented by businesses was analyzed. In the study, data were collected from 368 university students who consumed TORKU Brand products and this relationship was analyzed. Personal information form, Corporate Social Responsibility Scale and Corporate Brand Loyalty Scale were used as data collection tools in the research. The data collected from the participants were analyzed in the SPSS Package Program. While mean, standard deviation, frequency and percentage calculations were made as descriptive statistics in the analyzes, one-way analysis of variance, t-test were used in sub-sample subgroups, and the relationship between the main variables was examined with Pearson Correlation Analysis. According to the research findings, the brand loyalty and corporate social responsibility perception averages of the participants are at the“moderate”level, and the scores do not change according to demographic characteristics. In the analysis of the relationship between brand loyalty and corporate social responsibility, it was determined that there was a very strong correlation between the two variables.