The speaking picture's story in Hannah Rothschild's The Improbability of Love
Hannah Rothschild'ın The Improbability of Love romanındaki konuşan resmin hikayesi
  1. Tez No: 834438
  2. Yazar: AYŞE OKKALI ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM UZUNDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Hannah Rothschild'in The Improbability of Love (2015) isimli romanını tarihsel üstkurmaca bağlamında resmi konuşturarak, sessiz imgenin arada kalmışlığını ekfrasis çerçevesinde incelemektedir. Roman, Jean-Antoine Watteau'nun kurgusal tablosunu ve keşif sürecini, onun tarihsel öyküsünü ortaya çıkararak ele almaktadır. Görsel bir sanat eserinin sözlü temsili olan ekfrasis ile, Watteau'nun hayali tablosu Rothschild'in romanında betimleme, anlatım tarzı ve tarihsel üstkurmaca açısından bir dönüşüm geçirir. Bu tez, ekfrasis kuramını ana çerçeveye alarak, söz ile imge, varlık ile yokluk, özne ile nesne ve tarih ile kurgu arasındaki ikili karşıtlıkların sürekli değişimini postyapısalcı ve postmodernist izlere değinerek incelemektedir. Birbiri yerine geçen kavramlar, Jacques Derrida'nın postyapısalcı terimleriyle, postmodernist parçalanma ve çoğulculuk bağlamında analiz edilmektedir. Sessiz, sabit ve bakışa hitap eden güzellik nesnesi olarak düşünülen imge, ekfrastik betimlemelerle hareket kazanarak, romanın aktif konuşan bir öznesi ve anlatıcısına dönüşür. Betimlemelerin yanı sıra, çok katmanlı anlatı yapısı ve tarihsel üstkurmaca da sanat eserinin temsiline katkı sağladığı için ekfrastik gelenek çerçevesinde ele alınmaktadır. Ekfrasis, edebiyat ve görsel sanatlar arasında bir köprü kurarak yeni yorumların önünü açmaktadır. Rothschild'in romanındaki sanat eseri, varlığını betimlemeden anlatıma ve geçmişe kadar genişletir ve bağımsız bilinçli bir varlık olarak çerçevesinin dışına çıkar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how ekphrasis constructs a liminal position for a silent image in Hannah Rothschild's The Improbability of Love (2015) by representing a speaking picture in a historiographic metafictional context. The novel deals with Jean- Antoine Watteau's fictional painting and its discovery process by unfolding its history. Ekphrasis, as a verbal representation of a visual artwork, enables a transformation of Watteau's imaginary painting in Rothschild's novel in terms of description, narrative style and historiographic metafiction. By taking ekphrastic theory as the main framework, this thesis discusses the constant shift between binary oppositions such as the word and the image, presence and absence, subject and object and history and fiction by referring to poststructuralist and postmodernist traces. The substitution of juxtaposed concepts is analyzed in Jacques Derrida's poststructuralist terms, postmodernist fragmentation and multiplicity. The image, considered to be a silent and fixed object of beauty to be gazed at, gains movement through ekphrastic descriptions and turns out to be an active speaking subject and a narrator of the novel. As well as these descriptions, the multi-layered narrative structure and the utilization of historiographic metafiction are discussed in the framework of ekphrastic tradition since they also contribute to the representation of the artwork. Ekphrasis builds a bridge between literature and visual arts and this collaboration paves the way for new possibilities. The artwork in Rothschild's novel extends its presence from description to narration and history and breaks its frame as an autonomous conscious being.