The sense of history in Neo-Victorian fiction: An analysis of Ever After by Graham Swift, Cloud Atlas by David Mitchell, and Lady's Maid by Margaret Forster
Neo-Viktoryen romanda tarih anlayışı: Graham Swift'in Ever After, David Mitchell'in Cloud Atlas ve Margaret Forster'ın Lady's Maid adlı romanlarının bir incelemesi
- Tez No: 834450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Viktoryen dönemi ele alan neo-Viktoryen roman, çağdaş İngiliz romanında önemli bir akımdır. Bu tez, neo-Viktoryen romanı çağdaş tarihsel romanın Viktoryen dönemle, o dönemin toplum ve kültürü ile ilgilenen bir alt türü ve bir biçim olarak değerlendirmektedir. Çalışma, neo-Viktoryen romandaki tarih anlayışını postmodern ve pratik gerçekçi tarih yazımı bağlamlarında incelemeyi amaçlamaktadır. Graham Swift'in Ever After (1992), David Mitchell'in Cloud Atlas (2004) ve Margaret Forster'ın Lady's Maid (1990) adlı eserlerini, bu romanların ortaya koydukları Viktoryen dönem imajı üzerinden ne yaptıklarını anlamak amacıyla incelemektedir. Bu çalışma, neo-Viktoryen romanların bir ucu üstkurmaca, diğer ucu yeni-gerçekçilik olan bir spektrumda konumlandırılabileceklerini, bazı romanların bu iki uçtan birine çok yaklaşırken bazılarının da arada bir noktada kaldıklarını öne sürmektedir. Spektrumun bir ucuna yakın romanları“üstkurmacasal neo-Viktoryen roman”, diğer ucuna yakın olanları“yeni-gerçekçi neo-Viktoryen roman”olarak adlandıran bu çalışma, bunlardan ilkinin tarihe karşı yapısökümcü bir tutumunun, ikincisinin ise yeniden yapılandırmacı bir hedefinin olduğunu ileri sürmektedir. Spektrumda bu iki uç arasında kalan romanlarda tarihe karşı yapısökümcü ve yeniden yapılandırmacı yaklaşımlar genellikle aynı anda mevcuttur. Üstkurmacasal neo-Viktoryen romanlarda Viktoryen döneme dönüş, genellikle tarihin kurmaca olduğunu göstermeye yararken, yeni-gerçekçi neo-Viktoryen romanlarda bu dönüş, kurmacanın tarih gibi işlev görebileceğini, yani resmî tarihi tamamlayıp okuyucunun tarih bilgisine katkı sunabileceğini göstermeye yarar.
Özet (Çeviri)
Neo-Victorian fiction, which is preoccupied with the Victorian period, is a significant trend in contemporary British fiction. This dissertation considers neo-Victorian fiction as a subgenre of contemporary historical fiction and a form which engages with the Victorian age, society, and culture. The study aims to explore the sense of history in neo-Victorian fiction in the contexts of postmodern and practical realist historiography. It examines Ever After (1992) by Graham Swift, Cloud Atlas (2004) by David Mitchell, and Lady's Maid (1990) by Margaret Forster in order to find out what these novels suggest through the image of the Victorian age they evoke. This study argues that neo-Victorian fiction oscillates between the two ends of a spectrum, metafictionality and neo-realism, with some novels getting very close to either of these two ends and some others remaining more in between. Labelling novels closer to one end of the spectrum as“the metafictional neo-Victorian novel”and those closer to the other end as“the neo-realist neo-Victorian novel”, the study proposes that while the former often adopts a deconstructive attitude towards history, the latter has a reconstructive agenda. Deconstructive and reconstructive approaches to history often coexist in the novels that remain in between the two ends of the spectrum. While the return to the Victorian age often works to show history as fiction in metafictional neo-Victorian novels, this return works to reveal that fiction can function like history in the sense of complementing official history and contributing to readers' historical knowledge in neo-realist neo-Victorian novels.