Raʿd Sûresinin konulu tefsiri
The topical exegesis of Raʿd Surah
  1. Tez No: 834451
  2. Yazar: RUSTEM TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; Raʿd sûresinin konulu tefsir yöntemiyle incelenmesidir. Bu çalışma; giriş, bölümler ve sonuç olmak üzere toplam beş temel bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, problem ve sınırlılıkları verilmiştir. İkinci bölümde genel bir literatür özeti verilmiştir. Üçüncü bölümde tefsir ve mevzunun tanımı, konulu tefsirin tanımı, konulu tefsirin tarihçesi, önemi, faydaları ve kısımları gibi yönteme dair malumatlar verilmiştir. Dördüncü bölümde Raʿd sûresinin metni ve meali, sûrenin ismi, âyet sayısı, sıralaması, sûrenin nüzûl yeri ve zamanı, sûrenin fazileti ve hedefleri gibi konu başlıkları açıklanmıştır. Aynı bölümde Raʿd sûresi ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Ardından sûrenin tefsiri verilmiştir. Sûrenin tefsirinde âyetlerin mushaftaki sıralaması baz alınarak beş temel konu ortaya çıkarılmıştır. Bu konular sırasıyla; Kur'ân-ı Kerim, Allah inancı, nübüvvet ve mucize, müminlerin vasıfları ve mükâfatları, kâfirlerin vasıfları ve akıbetleri şeklindedir. Ayrıca her konunun alt başlıkları da mevcuttur. Âyetler tefsir edilirken ilgili başlık altında bağlamından koparılmadan izah edilmeye çalışılmıştır. Sûrenin tamamı muteber kaynaklar ışığında ele alınmıştır. Ayrıca konuların daha iyi anlaşılması için diğer sûrelerde yer alan âyetlere ve sahih kaynaklarda yer alan hadislere de yer verilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde ise genel bir mülahazada bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It is the analysis of Surah Raʿd with the method of thematic tafseer. This work; It consists of five chapters: introduction, main chapters and conclusion. In the introduction part of the research; Its subject, purpose, importance, problems and limitations are explained. In the second part, a general literature summary is presented. In the third chapter, methodological explanations such as the concept of tafsir and the explanation of the subject, the definition of the concept of thematic tafseer, the history, importance, benefits and sub-sections of thematic tafseer are given. In the fourth chapter; Subject headings such as the text and meaning of the Surah of Raʿd, the name of the surah, the number of verses, their order, the place and time of the surah, the virtue of the surah and its objectives are explained. In the same section, the basic concepts related to the Surah Raʿd are explained. In the continuation of this; The interpretation of Surah is given. Based on the order of the verses in the Qur'an, five basic topics have been established in the interpretation of the Surah. These topics are respectively; The Qur'an has been determined as belief in Allah, prophethood and miracles, qualities and rewards of believers, qualities and fate of unbelievers. There are also sub-titles for each topic. While interpreting the verses, they have been tried to be explained under the relevant title without leaving their basic context. The whole Surah is explained with the help of the main sources. In addition, the verses in other surahs and the hadiths in the correct and main sources are also included for a better understanding of the subjects. In the discussion and conclusion part, a general statement was made.