Sansasyonel romanı Neo-Viktoryen bağlam içinde okumak: Nam-ı Diğer Grace, The Quincunx ve On Üçüncü Hikaye
Reading sensation novel in a Neo-Victorian context: Alias Grace, The Quincunx and the Thirteenth Tale
  1. Tez No: 646923
  2. Yazar: MERVE BEKİRYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, günümüz neo-Viktoryen romanlarının 19. yüzyıl sansasyonel roman ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 1860'lı yıllarda yazılan sansasyonel romanlar, yazıldıkları yıllarda çok popüler olmalarına rağmen kısa sürede unutulmuşlardır. Son yıllarda Viktorya dönemini yeni baştan yazan kitaplarda sansasyonel roman özelliklerinin sıklıkla kullanılmaya başlanması tezin çıkış noktasıdır. Çalışmada öncelikle sansasyonel roman özellikleri incelenmiştir ve ardından neo-Viktoryenizm kavramı ile günümüz romanlarında Viktorya döneminin sık kullanılmasının sebepleri ele alınmıştır. Neo-Viktoryen romanlar tarihte bastırılmış kişilere yeniden ses kazandırma, geçmişi günümüzü anlamlandırmak için kullanma ve geçmişte bastırılmış travmalarla tekrar yüzleşme gibi işlevlere sahiptir; Margaret Atwood'un Nam-ı Diğer Grace'i, Charles Palliser'ın The Quincunx'ı ve Diane Setterfield'ın On Üçüncü Hikaye'si bu işlevler üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is intended to analyse the relationship between neo-Victorian novels and the nineteenth-century sensation novels. Written in the 1860s, sensation fiction achieved huge popularity for a decade but faded into oblivion in the following years. Recently, novels which rewrite the Victorian period have begun to use the characteristic features of sensation fiction widely and this is the starting point of the dissertation. In this study, firstly sensation fiction and the common characteristics of this genre have been discussed and additionally, the reasons why the Victorian period is still popular today and what this may mean have been analysed in relation to neo-Victorianism. Neo-Victorian novels have various functions, including giving voice to the outcasts in history, using past to make sense of the present or confronting the traumas of the past and Margaret Atwood's Alias Grace, Charles Palliser's The Quincunx and Diane Setterfield's The Thirteenth Tale have been analysed through these functions.