L'impact de la politique sur l'accumulation du capital: Le cas d'esnaf d'Uşak
Siyasetin sermaye birikimi üzerindeki etkisi: Uşak esnafı örneği
  1. Tez No: 834472
  2. Yazar: CİHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CEM ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sermaye birikimi ve siyaset arasındaki ilişkinin biçimi, kuruluşundan bu yana Türkiye'de esnafın varlığını belirleyen en temel unsur olmuştur. Çeşitli dönemlerde farklı gerekçelerle tanımlanan esnaf, sömürünün normalleştirilmesi, eksik istihdamın üzerinin örtülmesi ve muhafazakâr söylemin kamusal alanda hâkim kılınması gibi birçok amaç için kullanılmıştır. Bu çalışma, Uşak'taki esnafın yaşam öykülerinden, gündelik hayatlarından ve gelecek beklentilerinden yola çıkarak Türkiye'de esnafın sermaye birikimindeki yerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sermaye birikiminin hâkim olduğu dönemleri ve esnaf kimliğinin tarihsel olarak nasıl oluştuğunu ortaya koyarak, Türkiye'nin toplumsal ilişkilerine bir bütün olarak alternatif bir bakış açısı inşa etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The form of the relationship between capital accumulation and politics has been the most fundamental factor determining the existence of esnaf in Turkey since its foundation. Esnaf, who have been defined for various reasons in various periods, have been used for many purposes such as normalising exploitation, covering underemployment and making conservative discourse dominant in the public sphere. This study aims to reveal the place of esnaf in capital accumulation in Turkey based on the life stories, everyday lifes and future expectations of esnaf in Uşak. It is aimed to construct an alternative perspective on Turkey's social relations as a whole by revealing the dominant periods of capital accumulation and how the identity of esnaf has been formed historically.