3-6 yaş çocukların sosyal yetkinlik ve davranış problemlerinin ebeveynlerinin çocukluk çağı travmaları ve erken dönem uyum bozucu şemalarıyla ilişkisi
The relationship of social competence and behavioral problems of children aged 3-6 years with their parents' childhood traumas and early stage maladaptive schemes
  1. Tez No: 834475
  2. Yazar: SENA ÖNCEL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları bireyin yaşamında patolojik izler bırakan yaşantılar olması sebebiyle ebeveynlerin çocukluk çağı travmaları ile şema terapi düzeylerinin, bu ebeveynlerin çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranış düzeyleri ile olan ilişkisinin anlamlı olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 170 anne ve 170 baba olmak üzere toplam 340 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için annelere va babalara Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği (SYDD-30) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çocukların sosyal yetkinliklikleri ile ebeveynlerin çocukluk çağı travmaları ve erken dönem uyum bozucu şemaları arasında ilişki mevcuttur. Çocukların sosyal yetkinlik ile anne ve babalarının şema ölçeği arasındaki ilişkide annelerden elde edilen bulgular; başarısızlık, iç içe geçme, terk edilme ve kusurluluk/utanç şemaları arasındaki düşük düzey negatif korelasyonla ifade edilmektedir. Literatürde yer alan araştırmalarda çocukların sosyal yetkinliklikleri ile başarısızlık, terk edilme, utanç şemaları arasında negatif yönlü bir ilişki söz konusudur. Kişilerin başarısızlık, terk edilme, utanç şemaları arttıkça sosyal yetkinliklerinde bir azalma görülmektedir. Çocukların sosyal yetkinlikleri ile annelerin çocukluk çağı travmaları ölçeği arasında anlamlı bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether the relationship between childhood traumas and schema therapy levels of parents and their children's social competence and behavior levels is significant, since childhood traumas are experiences that leave pathological traces in the life of the individual. The sample of the study is 340 people, 170 mothers and 170 fathers. Sociodemographic Information Form, Young Schema Scale Short Form-3 (YSQ-S3), Childhood Trauma Scale (CTS) and Social Competency and Behavior Evaluation-30 (SCBE-30) Scale were applied to the mothers and fathers to collect data in the study. According to the findings of the study, there is a relationship between children's social competencies and parents' childhood traumas and early maladaptive schemas. In the findings obtained from the mothers in the relationship between the social competence of the children and the schema scale of the mothers and fathers; The decline between failure, nesting, abandonment, and flaw/shame schemas is expressed by a negative correlation. In the studies in the literature, there is a negative relationship between children's social competencies and failure, abandonment and shame schemas. As people's schemas of failure, abandonment and shame increase, there is a decrease in their social competencies. There is a significant relationship between children's social competencies and mothers' childhood traumas scale.