Hamile kadınların ve hamile olmayan kadınların anksiyete ve depresyon belirtileriyle ilişkili faktörlerin incelenmesi
Comparison of factors related to anxiety and depression symptoms in pregnant and non-pregnant women
- Tez No: 834481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hamilelik dönemi kadınların fizyolojik hormonal ve psikolojik değişiklikler yaşadığı bir dönemdir. Yapılan araştırmalar hamilelikte depresyon ve anksiyetenin yaygın olduğunu göstermektedir. Hamilelik döneminde artan depresif belirtiler ve anksiyete düzeyi hem anne hem de çocuk için risk faktörüdür. Hamilelik döneminde depresyon ve anksiyeteyi etkileyen faktörlerin farkında olmak müdahale etme şansını arttırmaktadır. Bu araştırmada 18-45 yaş aralığındaki hamile kadınların depresif belirti ve anksiyete düzeylerinin aynı yaş aralığında ve benzer demografik özelliklere sahip hamile olmayan kadınlarla karşılaştırılması, ek olarak; anksiyete ve depresyon düzeyleri ile ilişkili demografik özelliklerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda toplam 330 gönüllü katılımcı, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanterini içeren anket sorularını doldurarak çalışmaya katılım sağlamıştır. Elde edilen veriler IMB SPSS 22 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of pregnancy is a time when women experience physiological, hormonal, and psychological changes. Researchs show that depression and anxiety are common during pregnancy. Increased depressive symptoms and anxiety levels during pregnancy are risk factors for both the mother and the newborn and can predict postpartum depression and anxiety. Being aware of the factors that affect depression and anxiety during pregnancy increases the chance of intervention, which is important for the well-being of the mother and the baby. This study aims to compare the levels of depressive symptoms and anxiety symptoms in pregnant women aged 18-45 who applied to a private healthcare institution with pregnant women of similar age range and demographic characteristics, and to examine the demographic characteristics associated with anxiety and depression levels. In this context, a total of 110 voluntary participants, including 50 pregnant women in the experiment group and 60 non-pregnant women in the control group, completed the questionnaire consisting of a Demographic Information Form, Beck Depression Inventory, and Beck Anxiety Inventory. The data obtained were analyzed using IBM SPSS 22.