İnfertilite tedavisi gören kadınlarda psikolojik değişkenlerin incelenmesi
Investigation of psychological variables in women treated for infertility
  1. Tez No: 428977
  2. Yazar: FARUK KURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SERTAN ÇÖPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: İnfertil kadınlarda psikolojik değişkenler birçok çalışmada incelenmiştir ve infertilite birçok açıdan psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Biz çalışmamızda infertilite tedavisi gören kadınlar ile sağlıklı kontrollerde depresyon, anksiyete ile suçluluk utanç, fertilite sorunu envanteri, algılanan aile ve sosyal destek ilişkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Mersin Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran infertilite tanısı almış 71 kadın dahil edilmiştir. Kontrol grubu, rastgele, çalışmanın amacı ve yöntemi sözel olarak anlatılan ve katılmaya gönüllü olan, infertilite sorunu olmayan ve daha önce infertilite nedeniyle tedavi almamış, 18-45 yaş arası, çocuklu ve bilgilendirilmiş olur formu imzalatılan 71 kadından oluşmaktadır. Bu kişilere Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAM-A), Suçluluk-Utanç Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Algılanan Aile Desteği Ölçeği (AADÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
AIM: The study explores psychological variables of women having infertility disease which cause psychological problems in terms of many perspectives. We aims at this study check women having infertility treatment against women having no treatment in terms of depression, anxiety with quiltiness and shame, the inventory of infertility problem, perceived family and social support. MATERIALS AND METHODS: 71 women who had infertile diagnosis and applied to policlinic at Mustafa Kemal University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department and Mersin University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department. Control group contains 71 volunteer women who are 18- 45 years old. The aim and method of the study was informed orally to these women who did not infertility problem before and did not have any treatment because of infertility. Hamilton Depression Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Scale (HAM-A), Guilt- Shame and Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and Perceived Family Support Scale were applied on these women.