Hubris sendromunun bazı demografik faktörlere göre incelenmesi
Investigation of Hubris syndrome according to some demographic factors
- Tez No: 834483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Güç, canlıların varlığının başlangıcından itibaren, yaşamın en belirleyici unsuru olmuştur. Tarih öncesi çağlardan, günümüze kadar güç fiziki, mental ve maddi güç olarak başkalaşım geçirerek çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır. Gücün en büyük yan etkilerinden biri olan hubris, gücün kötüye kullanılarak bir liderin kendisine ve çevresindekilere hatta himayesi altındaki tüm insanlara karşı negatif sonuçlar veren davranışlarda bulunması olarak özetlenebilir. Bu tez çalışmasında hubrisin ne olduğuna, temel oluşum sebeplerine, çocukluktan erişkinliğe nasıl gelişim gösterdiğine, çevresel ve ailevi faktörlerin ne denli izler bıraktığına ve gücün elde edildikten sonra hubrisin nasıl oluşup, geliştiğine değinilmiştir. Hubris sendromuna sahip yöneticilerin çalışanlarına uyguladığı davranış şekilleri araştırma konusu edinilerek Antalya ili içerisinde turizm sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin çalışanları ile birlikte yönetici hubrisinin karakteristik özelliklerinin tanımlanması adına anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu anket çalışmasında yaş grupları, cinsiyet, yönetici seviyesi gibi demografik özellikler kullanılmış olup, verilen cevapların analizi bu özellikler doğrultusunda incelenmiştir. Bu çalışmanın neticesinde demografik faktörlere bağlı olarak ankete katılan kişilerin çalıştıkları yöneticilerde hubris sendromunun varlığına dair tespit çalışmalarında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Power has been the most decisive element of life since the beginning of the existence of living things. From prehistoric times to the present, power has emerged in various forms by metamorphosing as physical, mental and material power. Hubris, which is one of the greatest side effects of power, can be summarized as the misuse of power by a leader to behave in a negative way against himself and the people around them and even all the people under their protection. In this thesis, it has been mentioned that what hubris is, the reasons for its formation, how it develops from childhood to adulthood, how environmental and family factors leave traces and how hubris is formed and developed after power is obtained. The behavior patterns applied by managers with Hubris syndrome to their employees were taken as the subject of research and a survey was conducted with the employees of workplaces operating in the tourism sector in Antalya to define the characteristic features of hubris. In this survey study, demographic characteristics such as age groups, gender, manager level were used and the analysis of the answers given was examined in line with these characteristics. As a result of this study, studies were carried out to determine the presence of Hubris syndrome in the managers where the people who participated in the survey worked, depending on demographic factors.