Benlik algısını desteklemeye yönelik sosyal duygusal hazırlık programının 6 yaş çocukların okula hazır oluş, sosyal-duygusal uyum düzeyleri ile fonolojik farkındalıklarına etkisi
The effect of the social emotional preparatory program to support the self perception on school ready, social- emotional adaptation levels and phnological awareness of 6-year old children
- Tez No: 834538
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada uygulanan“Sosyal Duygusal Hazırlık Programının”6 yaş çocukların okula hazır oluş, sosyal- duygusal uyum düzeyleri ile fonolojik farkındalıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yarı deneysel yöntem olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grupları uygun örnekleme yöntemiyle seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Avcılar ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulunda hali hazırda eğitim görmeye devam eden 30 çocuk oluşturmaktadır. Çocuklar 15 deney ve 15 kontrol olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada çocukların sosyal duygusal uyum düzeylerini belirlemek adına“Sosyal-Duygusal Uyum Ölçeği”, okula hazır oluş düzeylerini belirlemek amacıyla“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”, benlik algılarını saptayabilmek amacıyla“Demoulin Benlik Algısı Ölçeği”ve fonolojik duyarlılıklarının düzeylerini öğrenebilmek amacıyla“Fonolojik Duyarlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizinde IBM SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için t-testi, Mann- Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Yapılan ön testler sonucunda deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Yapılan son testler incelendiğinde deney grubunun lehine sosyal duygusal uyum, ilkokula hazır oluş, benlik algısı ve fonolojik duyarlılık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuç olarak“Benlik Algısını Desteklemeye Yönelik Sosyal Duygusal Hazırlık Programı”nın çocukların farklı gelişim alanlarını desteklediği, çocuklara özel hazırlanmış kişiselleştirilmiş materyallerin programın etkililiğini artırdığı ve çocukların sosyal duygusal gelişimleri yanı sıra ilkokula hazırlık sürecinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of the“Social Emotional Preparation Program”on the school readiness, social-emotional adjustment levels and phonological awareness of 6-year-old children. The research was planned and implemented as a quasi-experimental method. Experimental and control groups in the research were formed by choosing the appropriate sampling method. The study group of the research consists of 30 children who are currently studying in an independent kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the Avcılar district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Children were divided into two groups as 15 experimental and 15 control groups. In the study,“Social-Emotional Adjustment Scale”to determine the social-emotional adjustment levels of children,“Marmara Primary Education Readiness Scale”to determine their school readiness levels,“Demoulin Self-Perception Scale”to determine their self-perceptions, and“Phonological Sensitivity Scale”to learn the levels of phonological sensitivity .“ has been applied. IBM SPSS 28.0 program was used in the analysis of the data in the research. T-test, Mann - Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test were used for data analysis. As a result of the pre-tests, no statistically significant difference was observed between the experimental and control groups. When the post-tests were examined, statistically significant differences were found in favor of the experimental group in terms of social-emotional adjustment, readiness for primary school, self-perception and phonological sensitivity. As a result, it was concluded that the ”Social Emotional Preparation Program to Support Self-Perception" supports different developmental areas of children, personalized materials specially prepared for children increase the effectiveness of the program, and are effective in the preparation process for primary school as well as the social-emotional development of children.