Aday öğretmen yetiştirme programının (2016) Stufflebeam'in bağlam- girdi-süreç-ürün (CIPP) modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the novice teacher induction program (2016) according to Stufflebeam's CIPP model
- Tez No: 834551
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, 2016 yılında uygulanmaya başlayan Aday Öğretmen Yetiştirme Programı'nın, aday ve danışman öğretmenlerin görüşleri alınarak Stufflebeam'in Bağlam-Girdi-Süreç-Ürün (CIPP) Modeli kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, nitel araştırma desenlerinden biri olan temel nitel araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Bursa merkez ilçelerinde, Millî Eğitim Bakanlığı'nın bünyesinde yer alan çeşitli kademelerde görev yapmakta olan 16 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan görüşme formları içerik analizi ile incelenmiş ve yorumlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, bağlam boyutuna yönelik programın öğretmenlerin beklentileriyle örtüştüğü fakat beklentilerini kısmen karışladığını ortaya koymuştur. Girdi boyutunun değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan bulgular incelendiğinde, aday öğretmen yetiştirme programının, danışman öğretmenlere daha kapsamlı eğitim verilmesi, süre kaynağının daha etkin bir şekilde kullanılması, danışman öğretmen seçimi, fiziki altyapı ve materyal kullanımı gibi alanlarda iyileştirilmesi gerektiği görülmektedir. Süreç boyutuna ilişkin sonuçlar, süreçte uygulayıcının rolünün oldukça önemli olduğunu ve yönergelerin doğru uygulandığı sürece programın süreç hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını ortaya koymaktadır. Ürün değerlendirmeye ilişkin analizlerin sonucunda ise, uygulama eğitimi ölçme-değerlendirme sürecinin daha objektif, denetlenebilir ve etkili bir şekilde düzenlenmesinin ve etkili ölçme araçlarının kullanımına daha fazla dikkat edilmesinin gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the Novice Teacher Induction Program, which started to be implemented in 2016, within the scope of Stufflebeam's Context-Input-Process-Product (CIPP) Model by taking the opinions of candidate and advisor teachers. In this context, the basic qualitative research design, which is one of the qualitative research designs, was preferred. The study group of the research consists of 16 teachers working at various levels in the central districts of Bursa, within the body of the Ministry of National Education. The interview forms in the research were analyzed and interpreted by content analysis method. The data obtained from the interviews revealed that the program for the context dimension matched the expectations of the teachers, but partially met their expectations. When the findings that emerged as a result of the evaluation of the input dimension are examined, it is seen that the candidate teacher training program needs to be improved in areas such as providing more comprehensive training to counselor teachers, using time resources more effectively, choosing a mentor teacher, and using physical infrastructure and materials. The results regarding the process dimension reveal that the role of the implementer is very important in the process and as long as the instructions are applied correctly, it will help the program to reach the process goals. As a result of the analyzes related to product evaluation, it was concluded that the application training measurement-evaluation process should be organized in a more objective, controllable and effective manner and more attention should be paid to the use of effective measurement tools.