Okullarda yönetişim ve örgütsel çeviklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between governance and organizational agility in schools
  1. Tez No: 834550
  2. Yazar: GONCA BURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜYAM KÜÇÜKSÜLEYMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Her şeyin değişip dönüştüğü günümüzde örgütlerin de ihtiyaçları güncellenmektedir. Ortaya çıkan farklı, yenilikçi tutum ve yaklaşımlar, kavramlar; eğitim örgütlerinden olan okulları da etkilemektedir. Bu durum, okulların çağın gerektirdiği koşullara, yeniliklere, değişimlere uyum sağlayıp daha etkili eğitim-öğretim ortamları yaratmak için yönetişim ve örgütsel çeviklik kavramlarını çalışma süreçlerine entegre etmesini gerekli kılmaktadır. Bu araştırmada, okullarda yönetişim ve örgütsel çeviklik arasındaki ilişkinini incelenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modelinde yapılan araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Bursa ili merkez ve diğer ilçelerinde anaokullarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde görev yapmakta olan 366 müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması aşamasında 9 demografik değişkenin yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”, Aslan, Usta ve Şen (2017) tarafından geliştirilen“Eğitim Örgütlerinde Yönetişim Ölçeği”ve Genççelep (2020) tarafından geliştirilen“Örgütsel Çeviklik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin düzenlenmesinde ve analizinde IBM SPSS 28.0 programı tercih edilmiştir. Kolmogorow-Smirnov Testi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Moment Çarpımı Korelasyonu ve Post Hoc analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin, müdür ve müdür yardımcılarının okullarda yönetişim düzeyleri yüksek çıkmıştır. Örgütsel çeviklikleri de yüksek düzeydedir. Demografik değişkenlerden bazılarına göre ve alt boyutlarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğretmenlerin yönetişim düzeyleri ile örgütsel çeviklik düzeyleri arasında anlamlı, pozitif ve güçlü bir ilişki vardır. Öğretmenlerin yönetişim düzeyleri arttıkça, örgütsel çeviklik düzeyleri de anlamlı bir şekilde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
While everything changes and transforms nowadays, the needs of organizations are also updated. Different, innovative attitudes, approaches and concepts that emerge also affect schools, which are educational organizations. This situation makes it necessary for schools to integrate the concepts of governance and organizational agility into their working processes in order to adapt to the conditions, innovations and changes required by the age and to create more effective educational environments. The aim of this research is to determine relationship between governance and organizational agility in schools. The sample of the research, which was conducted in the correlational survey model, consists of 366 school principals, vice principals and teachers working in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in the central and other districts of Bursa province in the 2022-2023 academic year.“Personal Information Form”including 9 demographic variables,“Governance in Educational Organizations Scale”developed by Aslan, Usta and Şen (2017) and“Organizational Agility Scale”developed by Genççelep (2020) were used to collect data. IBM SPSS 28.0 program was preferred in the organization and analysis of the data. Kolmogorow-Smirnov Test, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Product Moment Correlation and Post Hoc analysis were performed. According to the findings of the study, teachers, principals and vice principals had high levels of governance in schools. Their organizational agility is also high. Significant differences were found according to some demographic variables and sub-dimensions. There is a significant, positive and strong relationship between teachers' governance levels and organizational agility levels. As teachers' governance levels increase, their organizational agility levels also increase significantly.