Verwendung von LearningApps.org im berufsbezogenen DaFnE-Unterricht mit studierenden naturwissenschaftlicher fächer
Almancanın İngilizceden sonra ikinci yabancı dil olarak doğa bilimleri öğrencilerine mesleki açıdan öğretilmesinde LearnıngApps.org'un kullanılması
  1. Tez No: 834558
  2. Yazar: PINAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUDAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde bir yabancı dile hakim olmak, ilerlemenin bir ölçüsü olarak görüldüğü için hem bireyler hem de devletler için çok önemlidir. Devam eden teknolojik gelişme nedeniyle, hem işte hem de okulda ikinci hatta üçüncü bir dil konuşmak önemlidir. Dil, küresel teknolojik ilerlemeyi mümkün kılar ve diğer ülkelerle kaçınılmaz bağlantılar oluşturur. Küresel bir dünyada yaşadığımız ve yabancı dilin yanı sıra teknolojinin de hayatımızın bir parçası olması kaçınılmazdır. Bu durum, bu iki unsurun bir araya getirilmesine ve ders planlarının bugüne göre şekillendirilmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, İngilizce'den sonar ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenen Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri öğrencileri örneğinden yararlanılarak LearningApps.org'un önemi ve doğa bilgisi öğrencilerinin öğrenme başarısı üzerindeki etkilerine ilişkin bulgular toplanmıştır. İşle ilgili dersler oluşturmak için www.learningapps.org gibi etkileşimli ve multimedia öğrenme yapıtaşlarının nasıl kullanılabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmeye yardımcı olur. Bu yöntem yaratıcı eğitim öğretim için geleneksel öğrenme yöntemlerinden ve öğretim kavramlarından farklı unsurlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the ability to master a foreign language is crucial for both individuals and states as it is seen as a measure of progress. Due to the ongoing technological development, it is important to speak a second or even a third language, both at work and at school. Language enables global technological progress and creates inevitable connections with other countries. The fact that we live in a global world and technology as well as foreign language is a part of our life is inevitable. This fact leads to combining these two elements and shaping the lesson plans according to the present. In the present study, findings on the importance of LearningApps.org and its effects on the learning success of science students, using the example of the Technical University of Bursa, who learn German as a second foreign language after English, were collected. It helps to get a better idea of how interactive and multimedia learning building blocks such as www.learningapps.org can be used to create work-related lessons. It offers elements for creative teaching that differ from traditional learning methods and teaching concepts.