Digital media and the religious literacy process: Narratives of Muslim American female youth
Sosyal medya ve dini okuryazarlık süreci: Müslüman Amerikalı kadın gençlerin anlatıları
  1. Tez No: 834557
  2. Yazar: NESMA AHMED B ELSAYED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, kullandığımız çoğu şey teknolojiyle ilişkilidir. Bu anlamda, teknolojinin hayatımızın her alanındaki olumlu ve olumsuz etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılıyor. Sonuç olarak, sosyal medyanın toplumun farklı kesimleriyle kesişim noktalarını değerlendirmek kaçınılmaz bir hale gelmiştir Bunun bir örneği de bilgisayar tabanlı bir teknoloji olarak sosyal medyanın; toplumun belirli üyeleri -zamanlarının çoğunu telefonlarında ve internette geçiren gençler- için nasıl bir eğitim alanı olarak davrandığını anlamakta bulunabilir. Bu sosyolojik ve antropolojik çalışma, elbette Müslüman Amerikan genç kadınların söz konusu sosyal medya alanları aracılığıyla edindiği dini bilgi türünü tam olarak ortaya çıkarmayacaktır. Bu tez çalışması, bu gençlerin dini anlayışlarına dayalı olarak ibadetlerini nasıl yaptıklarına ışık tutarak, bu bilgiyi Müslüman Amerikalı kadın kimliğinin inşasıyla ilişkilendirecektir. Başka bir ifadeyle, sosyal medyayı bir grup kimliğini dini algılar üzerinden şekillendiren herhangi bir kurum gibi çalışmamız gerektiğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
In the digital age that we currently live in, mostly everything we are using is associated with technology. With this comes an overwhelming number of research on the negative and positive outcomes of technology in every aspect of our lives. As a result, it is mandatory to evaluate the intersection of social media with different sectors of society. One example is found in comprehending how social media, as a computer-mediated technology, behaves as an educational space for specific members of society- the youth that spend the majority of their time on their phones and Internet. This sociological and anthropological work will not strictly uncover the type of religious knowledge that Muslim American female youth acquire via these social media spaces. It will tie this knowledge into the construction of the Muslim American female identity by shedding light on how these youth engage in worship practices based on their religious understandings. In other words, I argue that we should study social media just like any institution that shapes a group's identity through their religious perceptions.