Destinasyonlara özgü etkinliklere dair yaklaşımın bazı sosyo demografik değişkenler açısından incelenmesi (3. Eşme Ayva Festivali örneği)
Investigation of the approach to destination-spesific event in terms of some socio-demographic variables (Example of the 3rd Eşme Ayva Festival)
- Tez No: 834569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YILDIRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanların doğası gereği toplumsal canlılar olmaları, bireyleri doğrudan veya dolaylı yollardan işbirliği içerisine itmektedir. Tarih boyunca insanlar tabiatın zorlu şartları karşısında hayatta kalabilmek için bireyselliğin yanında aynı zamanda ortak bir bilinç geliştirmiş ve işbirliği içerisinde hareket etmişlerdir. Diğer bir ifade ile zorluklara karşı ortak çözüm yolları bulmaya çalışmışlardır. Toplumlar, nesiller boyu süren bu geleneklere farklı yorumlar katarak yaşamış oldukları güzel ve başarılı ya da toplumu ilgilendiren felaketleri hatırlamak ve anmak için etkinlikler düzenlemişlerdir. Nüfusun genişlemesi ve ilgi alanlarının çeşitlenmesi neticesinde (sanat, meslek, eğitim vb.) festival ve etkinlik kavramı ortaya çıkmıştır. Nüfusun tüm dünyada artması ve aynı zamanda iletişimin küresel bir hale gelmesi festival kavramının oldukça çeşitlenmesine ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Günümüzde tüm dünyada kültürel, coğrafi, tarihi, gastronomik veya mesleki gibi çeşitli festivaller düzenlenmekte oluşan bu durum turizm sektörünü doğrudan etkilemekte hatta yön vermektedir. Bu araştırma kapsamında turizm ve eğlence sektörlerinin vazgeçilmez unsuru haline gelmiş festival kavramı ve festival katılımcılarının, 'sosyo demografik özellikler bakımından incelenerek destinasyon imajı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri vardır' cümlesi araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu araştırma sorusu kapsamında ilgili alanyazın etraflıca araştırılmış ve festivaller ile birlikte bireylerin sosyo demografik özelliklerinin karar alma mekanizmasında ki etkileri sorgulanmış ve bu çalışmalar neticesinde araştırmanın modeli oluşturulmuş aynı zamanda araştırma problemine bir yanıt verilmek istenmiştir. Araştırmanın alanyazın kısmında, destinasyon, etkinlik ve festivalin tanımı, festival ve etkinlik organizasyonlarının turizm sektörü içerisindeki yeri ve gelişimi, festivallerin destinasyon imajına katkısı, yerel halk açısından avantaj ve dezavantajları, ele alınmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünde ise kolayda örnekleme yöntemi ile 3. Eşme Ayva Festivali'ne katılım gösteren 392 adet katılımcı üzerinde bir anket çalışması uygulanmıştır ve katılımcıların sosyo demografik özelliklerinin etkinliği deneyimlemesi ve etkinliğe katılımı üzerine 4 farklı boyutta incelenmiş, (duygusal, fiziksel, bilişsel ve yeniliği deneyimleme) ve 5 farklı hipotez oluşturulmuştur. Buna göre katılımcıların sosyo demografik özellikleri içerisinde yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve yeniliği deneyimleme açısından etkinliğe katılımı anlamlı farklılıklar gösterdikleri ancak aynı zamanda katılımcıların gelir durumlarının etkinliğe katılımı üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
"By their very nature, humans are social beings, which inherently drives individuals to engage in collaboration, either directly or indirectly. Throughout history, humans, faced with the challenges of nature, have not only developed individualism to survive but also cultivated a shared consciousness and acted in cooperation. In other words, they have strived to find collective solutions to challenges. Societies have enriched these traditions over generations, organizing events to remember and commemorate their successes and the disasters that have affected them. With the expansion of populations and the diversification of interests (such as art, professions, education, etc.), the concepts of festivals and events emerged. The global increase in population and the globalization of communication have led to a significant diversification and spread of the festival concept. Nowadays, diverse festivals are organized worldwide, encompassing cultural, geographical, historical, gastronomic, and professional aspects, among others. This phenomenon directly influences and even shapes the tourism sector.Within the scope of this research, the concept of festivals, which has become an integral part of the tourism and entertainment industries, and the effects of festival participants' socio-demographic characteristics on destination image, whether positive or negative, constitute the research problem. In this research question, the relevant literature has been extensively reviewed. Alongside festivals, the impact of individuals' socio-demographic characteristics on decision-making mechanisms has been investigated, leading to the formulation of the research model and an attempt to answer the research problem. The literature review section of the research covers the definitions of destination, event, and festival, the role and development of festival and event organizations within the tourism sector, the contribution of festivals to destination image, and the advantages and disadvantages from the perspective of local residents. The findings section of the research involves a survey conducted with 392 participants of the 3rd Eşme Ayva Festival, using convenience sampling. Participants' socio-demographic characteristics have been analyzed in relation to their experience of the event and their participation in it, across four dimensions: emotional, physical, cognitive, and novelty experiences. Five hypotheses have been formulated. According to the results, participants' socio-demographic characteristics, including age, gender, education level, and novelty experiences, exhibit significant differences in terms of event participation. However, participants' income levels did not show a significant difference in their participation in the event.