Termal turizm pazarlaması kapsamında devre tatil ve devre mülk sistemleri ve satış geliştirmedeki rolleri
Within the marketing of thermal tourism, timesharing and its roles on sales promotion
  1. Tez No: 112913
  2. Yazar: MURAT SELİM SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Devre mülk ve devre tatil sistemi Türkiye'nin sayfiye bölgelerini tehdit eden, yılda sadece bir ay kullanılan ve kaynak israfına neden olan ikinci konutlar için alternatif bir yatırım olanağı durumundadır. Zengin nitelik ve nicelikti jeotermal kaynaklarıyla Türkiye dünyada ilk 7 ülke arasındadır. Ancak kaplıcalar sağlık turizminde yeterince kullanılamamaktadır. Kaplıca merkezleri devre mülk ve devre tatil ürününün geliştiği alanlardan biri olmuştur. 1960'lı yılların sonlarında Fransız Alp'lerinde doğuşundan itibaren devre mülk ve devre tatil sistemleri, dünya turizm pazarında en hızlı büyüyen pazar dilimi olmuştur. Devre mülk ve devre tatil tesisleri dünyada gözde tatil destinasyonları olan deniz, göl ve nehir kıyıları, dağlık alan ve yaylalar ile ünlü turistik şehirlerde kurulmaktadır. Ayrıca gemi ve yat turizminde devre tatil ürün satışları artmaktadır. Tatilciler devre mülk ve devre tatil sistemi sayesinde bugünkü fiyatlardan geleceğe ilişkin tatil olanakları sağlamakta, RCI ve II tarafından yapılan tatil değişim programları sayesinde dünyadaki çeşitli resort otellerde hayat tarzlarına uygun hizmetler almaktadırlar. Türkiye'de devre mülk ve devre tatil sistemi yeterince gelişememiştir. Aslında kaplıca alanlarında devre mülk ya da devre tatil tesis yatırımlarının artması durumunda hem yatırımcılar hem de tüketiciler pek çok avantaj sağlayacaktır. Özellikle tüketiciler devre mülk ya da devre tatil ünitesi, termal kür ve diğer hizmetleri bir paket olarak elde edeceklerdir. Bu tatil paketi diğer termal otel fiyatlarından daha düşük maliyetli olacaktır. Orta ve dar gelirli tatil sahiplerinin devre mülk ya da devre tatil maliyetleri için çeşitli ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Kısacası, devre mülk ve devre tatil sistemi sosyal turizme bir katkı yapacaktır. Kaplıca bölgesindeki işletmeler devre mülk ve devre tatile dayalı termal ürün satışlarını artırmaktadırlar. Ayrıca tatmin olmuş tüketicilerin yapmış oldukları ağızdan ağıza reklam dolayısı ile işletmenin genelde tutundurma özelde satış geliştirme maliyetleri azalabilmektedir. Devre tatille ilgili baskıcı satış taktiklerine karşı tüketici haklarını korumak üzere bazı ülkelerde yeni önlemler alınmaktadır. Türkiye'de zamanla sınırlı tatil sistemi henüz tanınmakta olduğundan ilk kez 1985'de sadece devre mülk sistemi Türk Hukuku'nda yerini almıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vacation ownership is a alternative investment opportunity to second home used only for one month a year that threat resort areas and cause resources to be wasted. With its rich qualities and quantities of geothermal resources, Turkey is among the first seven countries in the world in this regard. But spas can not be used enough in health tourism in Turkey.Spa centers have become one of the developed areas in which timesharing has well-performed for several years in the world. Since its beginnings in the French Alps in the late 1960s, timeshare product has become the fastest-growing segment in the world tourism. Timeshare resorts are found around the globe in popular areas near the sea, lake, and river sides; mountains and major cities. In addition, selling of cruiseshare products have been consistently increasing. Vacation ownership helps assure future vacations at today's prices at the hotels with amenities and services, through vacation exchange programs operated by RCI and II, timeshare owners can travel to other popular destinations around the world and enjoy vacations which suit their lifestyle. In Turkey vacation ownership could not be stimulated so far. In case of increasing timeshare resort developments at the thermal areas, both developers and consumers will have many advantages. Especially consumers will be provided a timeshare unit, thermal cure and other services as a package. This holiday package will cost less than other thermal hotel's prices to the vacation owners. It's provided several easy payments for the low and middle income vacation owners in order to be able to afford timeshare costs.Timesharing will make a contribution on social tourism. Resort companies at the thermal centers increase their thermal product sellings based on timesharing. In addition, vacation ownership helps diminish sales and marketing costs due to word-of-mouth advertising carried out by the satisfied customers. Espicially sales promotion costs and efforts can be diminised as a result. In some countries, the new legal measures are taken against the high-pressure sales tactics to protect vacation owners' rigths.Timesharing could not be sufficiently presented and understood in Turkey. In 1985 fee sample system (kind of timesharing) took part in Turkish Law for the first time. vu