Trade wars between the United States of America (USA) and the People's Republic of China (PRC) in the Trump era (2018-2020)
Trump dönemi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) arasında ticaret savaşları (2018-2020)
- Tez No: 705999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald J. Trump, Şubat 2018'de, ABD'nin cari açığının en büyük kaynağı olarak değerlendirdiği Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)'nden ithal edilen çeşitli ürünler için ikili ticaret açığının büyüklüğünü de gerekçe göstererek ek gümrük tarifesi uygulamaya başladı. Aynı yılın Nisan ayında Pekin yönetimince benzer şekilde ABD'den ithal edilen bazı ürünler için ek gümrük tarifelerinin yürürlüğe girmesiyle iki ülke tarafından izlenmeye başlanan korumacı politikalar bir ticaret savaşı halini almıştır. Bununla birlikte, ticaret savaşlarının başladığı 2018 yılından 2020 yılında imzalanan Faz-1 Anlaşmasın'na kadar gelişen süreçte iki ülke arasındaki ticaret açığında ciddi bir değişikliğin meydana gelmemiş olması oldukça dikkat çekici olup yükselen gerilimin arkasında cari açık veya ikili ticaret açığından farklı nedenler olduğuna işaret etmektedir. Bu noktadan hareketle, bu tezde, ABD ve ÇHC arasında ortaya çıkan ticaret savaşlarının altında yatan esas nedenin iki ülke arasında uluslararası arenada hegemon güç olma rekabetine dayandığı ortaya konmaktadır. Bu bağlamda, iki ülke arasında yaşanan sürtüşmeye konu olan ticari, teknolojik, endüstriyel politikalar ile jeopolitik gelişmeler analiz edilerek süreç ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The President of the United States of America (USA) Donald J. Trump, in February 2018, began to additional customs tariffs on the imports of various products from the People's Republic of China (PRC) to reduce the bilateral trade deficit with the PRC; because the Trump administration considered this imbalance as the largest source of the USA's current account deficit. In April of the same year, the protectionist policies implemented by the two countries became a trade war when the Beijing government started to implement additional customs tariffs on some products imported from the USA. However, the fact that there has not been a severe change in the trade deficit between the two countries in the process from 2018, when the trade wars began, to the Phase-1 Deal signed in 2020, is quite remarkable. This case indicates that there are reasons different from the current account deficit or the bilateral trade deficit under the rising tension between both countries. From this point of view, this thesis reveals that the main reason underlying the USA-PRC trade wars is based on the rivalry between the two states to be a hegemonic power in the international arena. In this context, commercial, technological, industrial, and geopolitical policies, which form a side of this friction, are analyzed in order to discuss the different aspects of the process.