Türkiye'de hanehalklarının sağlık harcama türlerini etkileyen faktörlerin çok değişkenli Tobit ve Heckman örnek seçme yöntemi ile araştırılması
Investigation of factors affecting the types of health expenditure of households by multivariate Tobit and Heckman sample selection method in Turkey
  1. Tez No: 834604
  2. Yazar: AYŞENUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALKAN, PROF. DR. ABDULBAKİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Sağlık, günümüzde tüm toplumları giderek artan derecede ilgilendiren bir konudur. Sağlık, toplum ve bireyler için taşıdığı önemden ötürü öncelikli olarak sunulması gereken hizmetler arasındadır. Sağlık hizmetlerinin sağlanması için yapılan tüm harcamalar sağlık harcamaları adı altında toplanmaktadır. Hanehalklarının sahip olduğu demografik ve sosyo-ekonomik gibi çeşitli farklılıkların sağlık harcamalarının finansman türlerinden biri olan cepten sağlık harcamalarını belirleyen en önemli etkenler olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, hanehalklarının cepten sağlık harcaması yapma durumlarını etkileyen demografik, sosyo-ekonomik, hane alışkanlıkları ve konut özellikleri göstergelerine ilişkin çeşitli faktörleri çok değişkenli Heckman örneklem seçim modeliyle araştırmaktır. Araştırmada Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 yılında yapılan“Hanehalkı Bütçe Araştırması”anketinden elde edilen mikro veri seti kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre hane reisinin demografik, sosyo-ekonomik ve çeşitli hanehalkı özelliklerinin çoğunluğunun hem hastane içi hem de hastane dışı harcama olasılıkları ve tutarları üzerinde kayda değer etkileri söz konusu olmuştur. Bu etkilere uygun olarak politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, health is an issue that concerns all societies increasingly. Health is among the services that must be offered with priority due to its importance for society and individuals. All expenditures that are made for the provision of health services are grouped under the name of health expenditures. Various differences such as demographic and socio-economic characteristics of households are thought as the most important factors that determine the out-of-pocket health expenditures, which is one of the types of financing of health expenditures. The aim of this study is to investigate various factors related to demographic, socio-economic, household habits and housing characteristics indicators that affect households' out-of-pocket health expenditures with multivariate Heckman sample selection model. In the research, the micro data set obtained from the“Household Budget Survey”survey conducted by Turkish Statistical Institute in 2019 was used. According to the results of the analysis, the majority of the demographic, socio-economic and various household characteristics of the household head had significant impacts on both in-hospital and out-of-hospital expenditure likelihoods and amounts. We have presented policy recommendations in accordance with these impacts.