Ekonomik büyüme bağlamında finansal istikrar ve ekonomik özgürlükler: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir panel veri analizi
Financial stability and economic freedoms in the context of economic growth: A panel data analysis on developing countries
- Tez No: 834605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelerin finansal istikrar ve ekonomik özgürlük düzeylerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada gelişmekte olan ülkelerin finansal istikrarını temsil etmek üzere bir finansal istikrar endeksi hesaplanmış ve ekonomik özgürlüğünü temsilen de Heritage Vakfı“Ekonomik Özgürlük Endeksi”kullanılmıştır. Ekonometrik analizler, üst-orta gelir grubuna mensup gelişmekte olan 16 ülkenin 2000-2020 dönemi kapsamında yürütülmüştür. Momentler Kantil Regresyon Yöntemi (MM-QR) kullanılarak tahmin edilen modeller sonucunda; ülke grubu için ekonomik özgürlük ve finansal istikrarın ekonomik büyüme üzerinde etkisinin pozitif ve istatistikî açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları politika yapıcıları, ekonomistler ve araştırmacılar için önemli çıkarımlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of financial stability and economic freedom levels of developing countries on economic growth has been examined. In the study, a financial stability index was calculated to represent the financial stability of the developing countries and the Heritage Foundation,“Economic Freedom Index”was used to represent the economic freedom. Econometric analyzes were carried out for 16 developing countries belonging to the upper-middle income group within the period of 2000 - 2020. As a result of the models estimated using the Moments Quantile Regression Method (MM-QR); the effect of economic freedom and financial stability on economic growth was found to be positive and statistically significant for the country group. The findings have important implications for policymakers, economists and researchers.