Risâlet kavramının kelam bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the concept of rīsālat in the context of theology
- Tez No: 834653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamız insan sorumluluğu ile yakından bağlantılı olan peygamberlik kurumuna ilişkindir. Peygamberlik Allah ile insan arasındaki iletişimi sağlayan dinin temel müesseselerinden biridir. Kur'ân-ı Kerîm'de ise bu kavram“nebi”ve“resul”olarak nitelendirilmiştir. Bu mükemmel müesseseyi idrak etmek, ondan istifade etmek insanlığa büyük faydalar sağlayacaktır. Zira insanın âlemle olan ilişkisinde, en sağlıklı koordinatları peygamberler temin etmiştir. Risâleti reddeden düşüncelere karşılık kelamcılar, nasları esas alarak risâletin gerekliliğini ortaya koymuş ve peygamberliğe yöneltilen eleştirilere karşı savunmacı bir rol üstlenmişlerdir. Risâlet konusu kelamın ve aynı zamanda felsefenin ortak konusu olmuştur. Kelam tarihinde mütekaddimûn ve müteahhirûn dönemlerine bakıldığında zamanlarının önde gelen âlimleri çeşitli argümanlarla nübüvvet meselesini temellendirmeye çalışmışlardır. Çalışmamız İslam'ın şekil ve muhtevasını farklı çerçevede yorumlayan kelâmi, tasavvufî ve felsefi düşünce sistemlerinin nübüvvete dair görüşlerini karşılaştırmalı olarak sergilemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple alanında otorite sayılabilecek şahısların görüşlerine de yer verilmiştir. İslam filozoflarının peygamber tasavvuru ile kelamın peygamber tasavvuru arasındaki benzer ve farklı yönleri mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study concers the instituation of prophecy which is closely related to human responsibility. Prophecy is one of the basic instituations of religion that provides communication between Gad and human, this concept is described as“Nebi”and“Resul”. Understanding this perfect instituation and benefiting from it will provide great benefits to humanity. Because the prophest provided the healhiest coordinates in human's relationsship with the world. They revealed the necessity of the prophecy and assumed a defensive role against the criticism directed at prophethood. The subject of the prophecy has been a common subject of kalam and also of philosophy. Considering the former and the latter periods in the history of Kalam, the leading scholars of their time tried to base the issue of prophethood with various arguments. It aims to present the views of the theological, mystical and philosophical thought systems comparatively which interpret them in different frome Works on prophecy. For this reason, the views of people who can be considered as authority in the field are also included. The similar and different aspects of the İslamic philosopher's conception of the prophet and the prophetic conception of theology are compared.