Öğretmenlerin STEM eğitimi özyeterliliklerine ilişkin görüşleri
Views of teachers on STEM education self-efficacy
  1. Tez No: 834663
  2. Yazar: REVAN SADAK BİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öğretmenlerin STEM özyeterliklerine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın evren ve örneklemini Diyarbakır il merkezinde görev yapan fen bilimleri, matematik, okul öncesi, bilişim teknolojileri ve sınıf öğretmenleri olmak üzere toplam 380 öğretmen ve çalışma grubunu 21 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin sırayla kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı karma yöntem desen kullanılmıştır. Araştırma iki ayrı aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında“STEM Uygulamaları Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise öğretmenlerin STEM ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü alınarak son şekli verilen yarı yapılandırılmış“Görüşme Formu”uygulanmıştır. STEM uygulamaları özyeterlik ölçeğinden elde edilen nicel sonuçlar, STEM öğretmen görüşme formundan elde edilen nitel sonuçlar ile desteklenmiştir. Nicel verilerin analizinde bilgisayar paket programı kullanılmış olup, öğretmenlerin STEM uygulamaları özyeterliklerinin demografik özelliklere göre farklılık olup olmadığına ortaya koymak için bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde açık uçlu sorulara verilen yanıtlar için içerik analizi uygulanmıştır. Elde edilen veriler kod ve temalar oluşturularak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin STEM özyeterliklerine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin STEM uygulamaları özyeterliklerinin cinsiyet değişkenine göre kadınların lehine farklılaştığı, branş ve kıdem değişkenine göre farklılaşmadığı, STEM eğitimi alma durumuna göre eğitim alanların lehine farklılaştığı ve okul türüne göre de özel okulların lehine farklılaştığı görülmüştür. Öğretmen görüşlerinden elde edilen sonuçlara göre; STEM eğitimi öğrencilerin 21.yy becerilerini, yaratıcılıklarını, derse yönelik motivasyonlarını ve bilime yönelik tutumlarını geliştirmektedir. Öğretmenlerin çoğu STEM eğitiminin anaokuldan başlanarak uygulanması gerektiği yönünde görüş belirtmiştir. Öte yandan öğretmenler, STEM eğitimine yeteri kadar önem verilmemesinden, uygulama aşamasındaki zorluklardan, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmamasından bahsetmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yarıdan fazlası okullardaki teknik alt yapının ve materyallerin yetersiz olduğunu dile getirmiştir. Sonuç olarak; STEM eğitiminin daha verimli olması için, bu konuda sorumlu olan herkesin eğitimlerden geçmesi, okulların alt yapılarının elverişli hale gelmesi, öğretim programlarının STEM eğitimi de düşünülerek güncellenmesi ve ders programlarına dahil edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the perceptions of teachers' in terms of their self efficacy beliefs in STEM education. The participants were 380 teachers working in Diyarbakır Province in differing schools with various branches such as Science, maths, preschool education, IT, and primary school education. 21 teachers out of 380 were interviewed as of qualitative data. The design of the study was explanatory sequantial design as a part of mixed method. There were two stages in the course of the study. In the first phase, the researcher used“ STEM applications- Teachers' self efficacy scale”. In the second phase, the researchers made semiconducted interviews with 21 teachers to look at their opinions about STEM training by means of“an interview form”created by her after consulting related experts in the field. Qualitative data collected by interviews were used to support the quantitative data obtained by means of the scale. The qualitative data was analyzed using a computer package program and ANOVA and independent samples T-test was conducted to look at differences among variables of teachers' demographic information. Content analysis was conducted to look at the answers of open ended questions for qualitative data. The data obtained in content analysis can be seen in related table with emerging codes and themes. It was concluded in the study that the teachers had a moderate level of self efficacy in STEM education. There appeared a statistically significant difference in gender variable on the side of females and private schools for school type variable. There was no statistically significant difference in terms of branch and years of experience. It was concluded from the interviews that STEM education can foster the students' 21st century skills, their creativity, motivation towards courses and science. Most of the teachers expressed STEM education should start from preschool education period. Moreover they stated STEM education did not get enough importance and attention as much as it deserved, some drawbacks in the course of implementation, and the ignorance of both teachers and school administrations about the subject. More than half of the participants said that the infrastructure of schools and related materials are hardly enough to implement stem education. To sum up, in order to applySTEM educational method properly, there seems that all the related stakeholders need to get enough training about this subject, the infrastructure of the sechools be modified accordingly, the curriculums be updated in terms of STEM norms and included into the course programs.