Öğretmen adaylarının fen, teknoloji, mühendislik, matematik (FeTeMM) entegrasyonuna yönelik özyeterlik algılarının incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' self-efficacy perceptions for science, technology, engineering and mathematics (STEM) integration
- Tez No: 646441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ GELMEZ BURAKGAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinde FeTeMM ile ilişkili alanlarda öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının FeTeMM eğitimine ilişkin özyeterliliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, araştırmacılar tarafından bir ölçek geliştirilmiştir. Alanyazın taraması ve uzman görüşlerinin ardından hazırlanan ölçeğin pilot uygulaması, 2018-19 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki üç büyük devlet üniversitesinde ilgili alanların son sınıfında öğrenim gören 200 hizmet öncesi öğretmen adayıyla yapılmıştır. Pilot uygulama sonucunda elde edilen veri beş faktör altında yorumlanmıştır. Bu faktörler; FeTeMM farkındalığı ve ilgisi, matematik bilgisi, mühendislik ve mühendislik tasarım süreci, öğretim stratejileri ve teknoloji kullanımı olarak adlandırılmıştır. Ortaya çıkartılan yapının geçerliğinin sağlanması amacıyla, Ankara ilindeki bir büyük devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde, ilgili alanların son sınıflarında öğrenim gören 190 hizmet öncesi öğretmen adayıyla bir uygulama daha yürütülmüştür. Çalışmanın verileri doğrultusunda araştırmacılar tarafından hizmet öncesi öğretmen adaylarının FeTeMM özyeterliklerini belirleme amacıyla geliştirilen ölçekten toplanan verilerin geçerli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde edilen veriler, bağımsız örneklemler için t-testi ve bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizinden yararlanılarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, FeTeMM ile ilişkili bir etkinliğe katılmanın FeTeMM farkındalığı ve ilgisini, mühendislik tasarım süreçlerine ilişkin bilgi birikimini ve teknoloji kullanımını etkilediğini göstermiştir. Ayrıca öğretim stratejileri ve FeTeMM farkındalığı ile ilgisinin cinsiyet değişkenine göre fark gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin öğrenim gördükleri bölümlerin, mühendislik ve mühendislik tasarım süreçlerine ilişkin sahip oldukları algıları etkilediği belirlenmiştir. Farklı not ortalamasına sahip öğrencilerin FeTeMM farkındalığı ve ilgisine yönelik düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, araştırmacılara, politika yapıcılara ve paydaşlara gelecek araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the self-efficacy levels of pre-service teachers in STEM-related teaching departments. For this purpose, a scale has been developed by the researchers. After a literature review and asking for expert opinions, the pilot study of the scale was carried out in the 2018-19 academic year with 200 senior pre-service teachers in relevant departments of three major state universities in Ankara. The findings suggest that data obtained from the pilot study can be identified and grouped under five factors: STEM awareness and interest, mathematics knowledge, engineering and engineering design process, teaching strategies and use of technology. To provide evidence for the contruct validity, another study was carried out in the fall semester of 2019-20 with 190 pre-service senior teachers in related departments of faculty of education in another large state university in Ankara. In the light of data obtained from the study, the scale in question was found to be valid and reliable scores. The data were tested using the independent samples t-test and one-way ANOVA. The results indicate that participating in a STEM-related event significantly affects STEM awareness and interest, knowledge of engineering design processes, and technology use. Teaching strategies and STEM awareness and interest were found to differ among the“gender”variable. It has been determined that pre-service teachers' perceptions of engineering and engineering design processes are affected by their departments. Additionally, a statistically significant difference was found between STEM awareness and interest levels of students with different GPAs. In line with the findings of the study, suggestions were given for future research and practice to researchers, policymakers and stakeholders.