Türkçe öğretmen adaylarının dinlediğini anlama becerilerine ilişkin görüşleri: Cornell not alma tekniği örneği
Imaster's thesis opinions of Turkish pre-service teachers on the listening comprehensi̇on ski̇lls: Example of cornell note-taking technique
- Tez No: 834664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, Cornell not alma tekniği bağlamında Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı öğrencilerinin dinlediğini anlama becerisi hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği üçüncü sınıfta öğrenim gören 29 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları demografik bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve doküman evraklarından oluşmaktadır. Araştırmada uzman görüşleri doğrultusunda belirlenen metin türleri aracılığıyla lisans öğrencilerinden oluşan katılımcılara Cornell not alma tekniği kullanılarak 12 oturumluk eğitim verilmiştir. Eğitim sonunda yarı yapılandırılmış görüşme formuyla katılımcıların Cornell not alma tekniğine ilişkin görüşleri alınmıştır. Katılımcılara ait bu görüşler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda katılımcılar, Cornell not alma tekniğini planlı çalışma, anlamlı öğrenme ve dinleme becerilerine yönelik bir teknik olarak tanımlamış; tekniğin etkili dinleme, bilgiyi ayırt etme, zamanı etkili kullanma, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirdiğini belirtmiştir. Katılımcılar, Cornell not alma tekniği eğitimi sürecinde kaydetme basamağı, kısaltma basamağı, yansıtma basamağı ve özetleme basamağında problemler yaşamış ve bu problemlere ilişkin uygulamaya yönelik etkinlikler yapma, yeni bilgileri önceki bilgilerle ilişkilendirme, zamanı etkili kullanma ve uygun metinlerin seçimi konularında çözüm önerilerini sunmuştur. Katılımcılar, Cornell not alma tekniğinin uygulanması sürecinde çevresel ve bireysel faktörlerin dinleme becerilerine etki ettiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of Turkish Language Teaching Department preservice teacher about listening comprehension skills in the context of Cornell note-taking technique. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 29 students studying in the third year of Muş Alparslan University Faculty of Education Turkish Language Teaching. Data collection tools of the research consist of demographic information form, semi-structured interview form and documents. In the study, 12 sessions of training were given to the participants by using the Cornell note-taking technique, through the text types determined in line with the opinions of undergraduate students and experts. At the end of the training, the opinions of the participants on the Cornell note-taking technique were obtained with a semi-structured interview form. These opinions of the participants were subjected to content analysis. As a result of the research, the participants defined the Cornell note-taking technique as a technique for planned study, meaningful learning and listening skills. Participants stated that the Cornell note-taking technique improved their ability to listen effectively, distinguish information, use time effectively, critical thinking, creative thinking and problem solving. Participants experienced problems in the recording step, abbreviation step, reflection step and summarizing step during the Cornell note-taking technique training process. Participants offered solutions for these problems, such as doing practical activities, associating new information with previous information, using time effectively, and choosing appropriate texts. Participants also in the process of applying the Cornell note-taking technique; stated that environmental and individual factors affect listening skills.