Demokrat parti iktidarında bir dönüm noktası olarak 1957 seçimleri üzerine bir inceleme
An examination on the 1957 elections as a turning point in the power of the democrative party
  1. Tez No: 834665
  2. Yazar: AYŞE DEMİRAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan 1946 yılına kadar tek parti dönemini yaşamıştır. 1946 yılında Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü'nün Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılarak Demokrat Parti'yi kurmasıyla 23 yıllık tek parti dönemi sona ermiştir. 1950 yılında yapılan genel seçimlerle Demokrat Parti iktidarı devralmış ve 27 yıldır iktidarda olan Cumhuriyet Halk Partisi muhalefete düşmüştür. Demokrat Parti iktidara gelmesinin ardından 1950-1954 aralığında ülkeye ekonomik ve siyasal anlamda büyük katkılar sağlamış ve 1954 genel seçimlerini de büyük bir çoğunlukla kazanmıştır. Ancak 1955 yılına gelindiğinde, 1950-1954 arası dönemde plansız yapılan yatırımlar ve kuraklığın baş göstermesiyle beraber ekonomik sorunlar ortaya çıkmıştır. Ekonomik sorunlardan ötürü hem muhalefetten hem de halktan tepki alan Demokrat Parti, baskıcı mahiyette kanunlar çıkararak tepkilerin önüne geçmek istemiştir. 1958'deki genel seçimleri ise bir yıl erkene almıştır. 1957 seçimlerinin ardından Demokrat Parti iktidarı muhalefete karşı daha baskıcı bir tutum benimsemiştir. Yaşanan bu olaylar üzerine 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi yapılmış ve Demokrat Parti iktidarı son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey experienced a single party period from its foundation until 1946. In 1946, when Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan and Fuat Köprülü left the Republican People's Party and founded the Democratic Party, the 23 year single party period ended. In the 1950 general elections, the Democratic Party took power and the Republican People's Party, which had been in power for 27 years, fell into opposition. After coming to power, the Democratic party made great economic and political contributions to the country between 1950 and 1954 and won the 1954 general elections with a large majority. However, by 1955, economic problems emerged due to the unplanned investments made in the 1950-1954 period and the drought. The Democratic Party, which received reactions from both the opposition and the public due to economic problems, tried to prevent the reactions by enacting repressive laws. The general elections in 1958 were predate one year earlier. After the 1957 elections, the Democratic Party government adopted a more repressive attitude towards the opposition Upon these events, the Military Coup of 27 May 1960 was carried out and the Democratic Party's power came to an end.