Bireysel iş yükü algısının karşılanamayan hemşirelik bakımı üzerine etkisi
The impact of perceived workload on missed nursing care
  1. Tez No: 834670
  2. Yazar: DİLAN ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bireylerin iş yerinde kendilerine yüklenen işin normalin üzerinde olduğuna yönelik algısı oluşabilir. Hemşirelerde oluşan bu iş yükü algısı yüksek olduğunda, bakımından sorumlu olduğu kişilere hizmet verirken birtakım işlerden kaçınma ve ihmal durumu meydana gelebilir. Bu araştırma, hemşirelerde bireysel iş yükü algısının karşılanamayan hemşirelik bakımı üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çevrimiçi anketi gönüllü dolduran 268 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Aralık 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Bireysel İş Yükü Ölçeği”ve“Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi”kullanılmıştır. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ölçümlerin karşılaştırılması için parametrik testler, Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma verileri incelendiğinde; hemşirelerin“bireysel işi yükü algısı”ölçeğindeki en yüksek puan“birim desteği”alt boyutunda (3,54±0,74), en düşük puan ise“doğrudan iş yükü”(2,97±0,29) alt boyutundadır. Hemşirelerin“karşılanmayan hemşirelik bakım gereksinimleri anketinde”ise en yüksek puan“materyal kaynaklar”(1,89±0,85) alt boyutunda, en düşük puan ise“iş gücü kaynakları”(1,69±0,84) alt boyutundadır.
Özet (Çeviri)
Individuals may perceive that the work assigned to them in the workplace is above normal. When the perception of workload among nurses is high, the instances of work avoidance and omission may occur while serving the people they are responsible for. This research was conducted in a descriptive-correlational type in order to examine the effect of individual workload perception on missed nursing care in. The sample of the study consisted of 268 nurses who voluntarily filled out the online questionnaire. The data for the research were collected between December 2020 and June 2021.“Personal Information Form”,“Individual Workload Scale”and“Missed Nursing Care Survey”were used as data collection tools. Ethics committee approval and informed consent from the participants were both obtained in order to conduct the research. Descriptive statistical techniques were used to evaluate the collected data. Parametric tests, Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used in order to compare the measurements. When the research data are examined; The highest score in the“perceived workload scale”of nurses is in the“unit support”sub-dimension (3.54±0.74), and the lowest score is in the“direct workload”(2.97±0.29) sub-dimension. In the“missed nursing care survey”of nurses, the highest score was in the“material resources”(1.89±0.85) sub-dimension, Individuals may perceive that the work assigned to them in the workplace is above normal. When the perception of workload among nurses is high, the instances of work avoidance and omission may occur while serving the people they are responsible for. This research was conducted in a descriptive-correlational type in order to examine the effect of individual workload perception on missed nursing care in. The sample of the study consisted of 268 nurses who voluntarily filled out the online questionnaire. The data for the research were collected between December 2020 and June 2021.“Personal Information Form”,“Individual Workload Scale”and“Missed Nursing Care Survey”were used as data collection tools. Ethics committee approval and informed consent from the participants were both obtained in order to conduct the research. Descriptive statistical techniques were used to evaluate the collected data. Parametric tests, Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used in order to compare the measurements. When the research data are examined; The highest score in the“perceived workload scale”of nurses is in the“unit support”sub-dimension (3.54±0.74), and the lowest score is in the“direct workload”(2.97±0.29) sub-dimension. In the“missed nursing care survey”of nurses, the highest score was in the“material resources”(1.89±0.85) sub-dimension, and the lowest score was in the“labor force resources”(1.69±0.84) sub-dimension.