Kriz dönemlerinde finansal ve kripto para piyasalarının dönüşümü: Kripto para üzerine bir uygulama
Conversion of financial and cryptocurrency markets in crisis periods: An application on cryptocurrency
- Tez No: 834669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lidyalıların parayı icat etmesinden itibaren başlayan ve günümüze kadar gelen süreçte ticaret ve herhangi bir mal veya para piyasasının oluşması kaçınılmaz olmuştur. İnsanoğlunun ticaret yapma ve para kazanma ihtiyacı, fırsatlardan yararlanıp daha çok gelir elde etme isteği ticari ve finansal hayatın giderek gelişmesine ve zenginleşmesine olanak sağlamıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan ticari mallar veya finansal enstrümanlar üzerine oluşmuş olan piyasalarda manipülasyonlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Fırsatları değerlendirmek isteyen insanların ve şirketlerin manipülasyonlara ayak uydurmasıyla birlikte balon fiyatlandırmalar ortaya çıkmış ve bu durum ciddi krizlere yol açmıştır. Dijitalleşen ve sürekli teknolojik anlamda gelişen bir dünyada sanal para birimleri de ortaya çıkmıştır. Bitcoin'in ortaya çıkmasıyla birlikte kripto para kavramı ortaya atılmış ve Bitcoin'in ardından birçok altcoin de ortaya çıkmıştır. Kripto paraların yaygınlaşmaya ve bilinirliliğinin artmaya başlamasıyla kripto para piyasaları da ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında ticari ve finansal piyasalarda yaşanan kriz dönemleri, balon fiyatlandırma, kripto para piyasalarında kriz dönemleri ve balon fiyatlandırmalar neticesinde ortaya çıkan manipülasyonlardan bahsedilecektir. Son olarak da Bitcoin'in 11 Aralık 2017 ve 31 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki fiyat dalgalanmalarında yer alan balon fiyatlandırmalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the Lydians invented money, the formation of trade and financial market has been inevitable throughout the process that has continued to this day. Humanity's need to trade and make money, and the desire to take advantage of opportunities to earn more income, have allowed commercial and financial life to grow and prosper. As a result, manipulations have begun to appear in the markets that have formed over the commercial goods or financial instruments that have emerged. Along with the adaptation of people and companies who want to evaluate opportunities to these manipulations, bubble pricing has emerged, leading to serious crises. In a digitizing and continuously technologically advancing world, virtual currencies have also emerged. With the emergence of Bitcoin, the concept of cryptocurrency was introduced, and many altcoins have emerged following Bitcoin. With the spread of cryptocurrencies and the increase in their awareness, cryptocurrency markets have also emerged. In this thesis study, discussions will be made about the crises in commercial and financial markets, bubble pricing, crisis periods in cryptocurrency markets, and manipulations resulting from bubble pricing. Lastly, the bubble pricing found in Bitcoin's price fluctuations between December 11, 2017, and July 31, 2023, will be examined.