Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve savunma mekanizmaları çerçevesinde risk alma davranışlarının incelenmesi
Investion of risk-taking behaviors of university students within the framework of personal characteristics and defense mechanisms
  1. Tez No: 834681
  2. Yazar: GÜLSEREN ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Savunma mekanizmaları, özellikle olgunlaşmamış mekanizmalar, bireyin gerçeklerini anlamanın önünde bir engeldir, etkili ve rasyonel savunmayı engellemektedir ve içgörü kapasitesini ve kendini keşfetmeyi azaltmaktadır. Savunma mekanizmalarının kullanımında önemli rol oynayan temel değişkenlerden biri kişilik özellikleridir. Büyük beş faktörlü kişilik modeli, son yıllarda birçok psikolog tarafından kişilik özelliklerini incelemek için güçlü bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir. Bu model, insanın kişiliğini ve davranışını tanıyabilen rasyonel bir varlık olduğunu göstermektedir. Risk alma davranışı, bireyin sağlığını tehlikeye atabilen ve potansiyel olarak ölümcül hastalıklara veya ölüme yol açabilecek olan eylemlerdir. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve savunma mekanizmaları çerçevesinde risk alma davranışlarının incelenmesidir. Risk alma davranışını açıklamak için varsayılan modeldeki değişkenler arasındaki korelasyon katsayıları verilmiş, ardından bu model çerçevesindeki yapısal (hipotez) modelin bir açıklaması ve genel uyum ve parametrelerinin değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlar verilmiştir. Sonuçlar; savunma mekanizmaları risk alma davranışı ile doğrudan pozitif bir ilişkiye sahiptir. Savunma mekanizmaları arttıkça risk alma davranışı artmaktadır. Ayrıca uyumluluk ve dışa dönüklük arttıkça risk alma davranışı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Defense mechanisms, especially immature ones, are an obstacle to understanding the realities of the individual, hinder effective and rational defense, and reduce the capacity for insight and self-exploration. One of the main variables that play an important role in the use of defense mechanisms is personality traits. The big five factor model of personality has been accepted by many psychologists in recent years as a powerful approach to study personality traits. This model shows that man is a rational being who can recognize his personality and behavior. Risk-taking behavior is actions that can endanger an individual's health and potentially lead to fatal illness or death. The aim of this study is to examine the risk-taking behaviors of university students within the framework of their personality traits and defense mechanisms. Correlation coefficients between variables in the assumed model are given to explain risk taking behavior, followed by an explanation of the structural (hypothesis) model within the framework of this model and the results obtained from the evaluation of its overall fit and parameters. Results; Defense mechanisms have a direct positive relationship with risk-taking behavior. As defense mechanisms increase, risk-taking behavior increases. Therefore, as agreeableness and extraversion increase, risk-taking behavior also increases.